• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Deska ratunkowa dla gazet

Deska ratunkowa dla gazet
Foto: sxc.hu Foto: Gazety wciąż mogą być atrakcyjne

Rosnąca rola internetu jako nośnika informacji wcale nie musi oznaczać śmierci papierowych gazet - uważa cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Mario Garcia, ekspert od projektowania gazet. I daje wydawcom dzienników kilka rad na zahamowanie spadku nakładu.

Cyfrowe gadżety nie mają przed 61-letnim dziennikarzem żadnych tajemnic. Na bieżąco korzysta z laptopa, komórki, aparatu, kamery, iPod'a. Nagrywa filmy i wrzuca je do YouTube, ma profil w Facebooku, używa Twittera i regularnie prowadzi bloga. - Bez tego nie mógłbym wstać i przemawiać do ludzi. Byłbym starym meblem - wyjaśnia. Tajemnic nie mają dla niego także, uważane przez niektórych za schyłkowe, gazety. Z usług jego firmy produkcyjnej w planowaniu wyglądu i zawartości gazet korzystają takie tytuły, jak "The Wall Street Journal", "Die Zeit" czy "Paris Match".

Coś więcej

Dewiza, którą kieruje się w swojej pracy Mario Garcia jest dość prosta - wiemy, że wiesz, więc teraz dowiedz się jeszcze więcej. - Cykl życia informacji się zmienia, a gazety muszą się do tego dopasować. Dawniej dziennikarz nie mógł ruszyć z tekstem, dopóki nie wiedział na dany temat wszystkiego - mówi Garcia. - Dziś informacja zaczyna życie w internecie, a dziennikarz musi nadać krótką depeszę tuż po tym, jak się wydarzyło - dodaje. Jaki jest bowiem sens powtarzania jej na drugi dzień w gazecie? - Duży - uważa Garcia i wskazuje dziennikom drogę którą powinny podążać. A jest nią pogłębiona analiza danego wydarzenia.

Kiedy w marcu 2007 roku firma kurierska UPS anulowała zamówienie na samoloty Aibusy 380 "The Wall Street Journal" zamieścił od razu tę informację w swoim serwisie internetowym. Nazajutrz czytelnicy papierowego "WSJ" przeczytali następujący nagłówek: "Anulowane zamówienie UPS nie takie straszne dla Airbus". Poza informacją artykuł był wzbogacony o całe tło sprawy i wynikające z tego zdarzenia konsekwencje.

Podobnie dziennik postąpił we wrześniu ub.r., gdy ze stanowiska niespodziewanie ustąpił Robert Nardelli, prezes amerykańskiego koncernu Home Depot. Następnego dnia nagłówek brzmiał: "Kulisy nagłego odejścia Nardellego".

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane