• rozwiń

Deficyt spuchł trochę mniej

Deficyt spuchł trochę mniej
Foto: TVN24 Foto: Rząd planował na ten rok 27,2 mld zł deficytu budżetowego

Ubiegłoroczny deficyt budżetowy wyniósł 23,79 mld zł - poinformował w środę resort finansów na swojej stronie internetowej. Jest to mniej od planów z ustawy budżetowej, według których deficyt miał wynieść 27,2 mld zł.

Dochody budżetu państwa wyniosły 274 mld 366,6 mln zł, a wydatki 298 mld 156,6 mln zł. Według szacunków ministerstwa, deficyt wyniósł 87,5 proc. z kwoty zaplanowanej w znowelizowanej w sierpniu ub. r. ustawie budżetowej.

- Lepsze wyniki są przede wszystkim rezultatem lepszego wykonania dochodów podatkowych, w tym przede wszystkim dochodów z podatków pośrednich. Z jednej strony ostrożne prognozy w sierpniowej nowelizacji, z drugiej - bardzo dobra kondycja polskiej gospodarki, pozwoliły uzyskać ten wynik - wyjaśnił cytowany w komunikacie wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

- Ścieżka ograniczania nadmiernego deficytu w kolejnych latach zostanie niebawem przedstawiona w aktualizacji programu konwergencji - zapowiedział Kotecki.

Zgodnie z informacją na temat szacunkowego wykonania ubiegłorocznego budżetu dochody podatkowe i niepodatkowe państwa wyniosły 242 mld 248,5 mln zł, o 4,8 proc. więcej niż przewidywano w ustawie budżetowej (ok. 231 mld 148 mln zł).

Budżet wydał 298 mld 156,6 mln zł, czyli 99,4 proc. z zaplanowanej kwoty 300 mld 79 mln zł.

Równocześnie źródło w Ministerstwie Finansów powiedziało PAP, że tegoroczne potrzeby pożyczkowe państwa netto mogą być zbliżone do ubiegłorocznych i wynieść ok. 57 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetowy mógłby wynieść ok. 30 mld zł zamiast 52,2 mld zł zapisanych z budżecie.

Rząd zaplanował w nim, że potrzeby pożyczkowe w netto wyniosą w 2010 roku 82,4 mld zł, zaś brutto 204 mld zł, a po korekcie 196,8 mld zł.
ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane