• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Deficyt pogrąża Irlandię

Deficyt pogrąża Irlandię
Foto: sxc.hu Foto: Irlandia pogrąża się w kryzysie

Zielona Wyspa zmaga się ze skutkami kryzysu gospodarczego. We wtorek, po raz drugi w ostatnim półroczu irlandzki rząd ogłosił nadzwyczajną korektę budżetu, wprowadzającej dodatkowe ograniczenia wydatków z powodu większego niż się pierwotnie spodziewano spadku PKB.

Według aktualnej prognozy, PKB Irlandii zmniejszy się w bieżącym roku o 8 proc., a nie - jak wcześniej podawano - o 6,75 proc. Bezrobocie sięgnie zaś 12,6 proc., by w roku 2010 wzrosnąć do 15,5 proc.

Wzrośnie też deficyt irlandzkiego budżetu. W całym 2009 roku wyniesie on 10,75 proc. PKB, a nie - jak prognozowano dotąd - 9,5 proc.

Koniec z niskimi podatkami

W ramach porządkowania finansów publicznych rząd zamierza wygospodarować 3,25 mld euro dzięki podwyższeniu podatków i redukcji wydatków. Stawki podatku dochodowego wzrosną w poszczególnych kategoriach zarobkowych o 2 do 6 punktów procentowych, podniesione też zostaną akcyza na papierosy i podatek od zysków kapitałowych. Wprowadzi się ponadto podatek od ubezpieczenia na życie. W latach 2010-11 konieczne będą dalsze oszczędności w kwocie 4,8 mld euro.

Rząd przyjrzy się też wynagrodzeniom pracowników sektora publicznego, zmieni zasady przyznawania zasiłku na dzieci, zastanowi się nad wprowadzeniem podatku od nieruchomości i od emisji dwutlenku węgla. Bez zmian pozostała najniższa w UE stawka podatku od przedsiębiorstw, wynosząca 12,5 proc.

W ramach działań antykryzysowych utworzona zostanie też państwowa agencja, która ma przejąć od banków komercyjnych ich oceniane na 80 do 90 mld euro toksyczne aktywa. Ruch ten ma pomóc w odblokowaniu rynku kredytowego.

Pięć lat na porządki

Minister finansów Irlandii Brian Lenihan potwierdził, że rząd uzyskał od Komisji Europejskiej 5 lat na uporządkowanie finansów publicznych, zrównoważenie budżetu i wyprowadzenie gospodarki z najgłębszej od początku lat 80 zapaści.

W rezultacie znacznego przegrzania rynku nieruchomości Irlandia jako pierwszy kraj UE wpadła w ubiegłym roku w recesję. Z powodu wysokiego deficytu budżetowego nie może sobie pozwolić na podejmowane przez inne państwa unijne wielomiliardowe programy pobudzania koniunktury.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane