• rozwiń

Deficyt handlowy USA najniższy od 6 lat

Deficyt handlowy USA najniższy od 6 lat
Foto: sxc.hu Foto: Deficyt handlowy USA zmalał

Miesięczny deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych obniżył się w grudniu o 4 proc. i wyniósł 39,9 mld dolarów. Powód? Spowodowany kryzysem finansowym spadek importu, choć i eksportu. Tak niskiego deficytu nie zanotowano od 2003 r., ale i tak jest on wyższy niż spodziewali się analitycy.

Analitycy prognozowali deficyt w grudniu na poziomie 35,7 mld dol.

Import w dół...

Amerykański import dóbr i usług spadł w grudniu o 5,5 proc., do 173,7 mld dolarów. Powodem tego była również najniższa od grudnia 2005 r. średnia cena sprowadzanej z zagranicy ropy, która wyniosła 49,93 dol. za baryłkę - przy rekordowej średniej całorocznej 95,23 dol.

Wartość importowanych samochodów i części samochodowych zmniejszyła się do 14,9 mld dol., co oznacza poziom nienotowany od maja 1999 roku.

...eksport też

Z kolei wartość sprzedanych za granicę amerykańskich dóbr i usług spadła w grudniu o 6 proc., do 133,8 mld dol. Regres odnotowano w działach produktów rolnych, samochodów, aparatury medycznej i komputerów, wzrósł natomiast eksport samolotów cywilnych w następstwie zakończenia strajku w koncernie Boeing.

Deficyt handlowy USA za cały ubiegły rok wyniósł 677,1 mld dolarów, co w porównaniu z rokiem 2007 oznacza spadek o 3,3 proc.

Natomiast ujemny bilans obrotów z Chinami był w roku 2008 większy niż kiedykolwiek, osiągając sumę 266,3 mld dolarów.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane