• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Decyzje rządu są słuszne, a Polska urośnie bardziej"

"Decyzje rządu są słuszne, a Polska urośnie bardziej"
Foto: TVN24 Foto: Kaspar Richter, starszy ekonomista Banku Światowego

- Od 2,5 do 3 proc. urośnie polska gospodarka w tym roku, a w przyszłym będzie to nawet 4 proc. - twierdzi Bank Światowy. Jednocześnie chwali ścieżkę redukcji deficytu, którą wybrał polski rząd. To kolejny raz kiedy ekonomiści tej instytucji chwalą nasz kraj za sposób walki z kryzysem.

- Na 2010 rok prognozujemy dla Polski wzrost PKB rzędu 2,5-3 proc., a w 2011 roku przewidujemy wzrost blisko 4-procentowy - powiedział starszy ekonomista Banku Światowego Kaspar Richter.

Jego zdaniem, taki wzrost przyniesie stabilizację, a potem redukcję bezrobocia począwszy od 2011 roku. A jak podkreśla Richter, wzrost bezrobocia w Polsce wskutek kryzysu nie jest duży. - Moim zdaniem świadczy to o tym, że przedsiębiorstwa doceniają swoich pracowników i uważają, że będą w stanie ich wykorzystać w najbliższym czasie, gdy sytuacja się poprawi - powiedział.

- Jesteśmy pewni odreagowania w Polsce i sądzimy, że będzie miała najwyższy wzrost w regionie - dodał ekonomista.

Finanse blisko dobrej drogi

Richter zwrócił też uwagę, że na przełomie 2009 i 2010 roku polski dług publiczny wzrósł mniej niż się spodziewano rok czy pół roku temu.

- Ścieżka redukcji deficytu zaprezentowana przez rząd w planie konwergencji jest właściwa, gdyż zbyt szybkie zmniejszanie deficytu szkodziłoby gospodarce w odreagowaniu - powiedział ekonomista BŚ. Podkreślił jednak, że plan powinien jak najszybciej znaleźć poparcie w konkretnych rozwiązaniach. Zdaniem Richtera biorąc pod uwagę przeważającą niepewność w otoczeniu gospodarczym, polski rząd podjął słuszną decyzję, nie określając na tym etapie konkretnej daty wejścia do strefy euro.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane