• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Debiut w środę. Ile da zarobić Energa?

Debiut w środę. Ile da zarobić Energa?
Foto: TVN24 Foto: Energa w środę zadebiutuje na GPW

Energa zadebiutuje na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w środę, 11 grudnia. Ile da zarobić? - zastanawiali się analitycy na antenie TVN CNBC.

Energa to trzeci największy dystrybutor energii elektrycznej w kraju. Dostarcza prąd do 2,9 mln odbiorców, co daje jej 16,4 proc. udziału w rynku.

Skarb Państwa na sprzedaż przeznaczył ponad 141,5 mln akcji, czyli 34,18 proc. kapitału spółki. Cenę emisyjną w ofercie pierwotnej ustalono na 17 złotych wobec ceny maksymalnej na poziomie 20 zł. Oznacza to, że całość transakcji przyniesie ponad 2,4 mld złotych.

Dla inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej Energi przeznaczono dwie transze. Inwestorzy składający zapisy w transzy dużych inwestorów indywidualnych mogli zapisywać się na maksymalnie 6 tys. akcji Energi. W transzy małych inwestorów indywidualnych inwestor mógł maksymalnie złożyć zapis na 1500 akcji.

W piątek maksymalny przydział akcji dla inwestorów indywidualnych w ofercie Energi został ustalony na 452 akcje.

Średnia redukcja w obu transzach wyniosła 55,9 proc.

Ile w górę?

Zdania analityków co do zysków, jakie będzie można osiągnąć na debiucie Energi są podzielone. Część uważa, że nie będzie on spektakularny, ze względu na przegłosowane przez rząd zmiany w OFE. Mogą negatywnie odbić się na notowaniach spółki, bo to właśnie fundusze emerytalne były dotąd najaktywniejszymi inwestorami na GPW.

- Dotąd mieliśmy same dobre debiuty i to w którymś momencie musi się skończyć, bo to niemożliwe, aby każda spółka, która wchodzi na giełdę zaskakiwała pozytywnie. Możliwe, że będzie tak w tym przypadku, ponieważ na giełdzie jest notowanych kilku konkurentów z tego samego sektora - stwierdził na antenie TVN CNBC Andrzej Lis, zarządzający funduszem Noble Funds TFI.

Są też jednak tacy, którzy wróżą dwucyfrowy wzrost na otwarciu. Dawid Czopek, zarządzający funduszem M Wealth Managment stwierdził na antenie TVN CNBC, że wartość akcji Energi w dniu debiutu wzrośnie o ponad 10 proc.

- Myślę, że inwestorzy w tym przypadku zobaczą około 10 procentowy albo i większy wzrost na debiucie. Energa jest bezpieczną spółką. To może być ciekawy debiut – ocenił Czopek.

Energa będzie 449. spółką notowaną na głównym rynku, a jednocześnie 20. debiutującą tam w 2013 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane