• rozwiń

Debiut JSW rozczarował. Ani grosza zysku

Spore rozczarowanie. Kurs akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 3,31 proc. do 140,5 zł. Potem było już coraz gorzej i cała zwyżka została "zjedzona". Na zamknięciu sesji akcje kosztowały 136 zł, czyli dokładnie tyle, po ile były sprzedawane. Według różnych prognoz wzrost w momencie debiutu miał wynieść od 7,5 do nawet 10 procent.

Nie pomogły zaklęcia ministra skarbu Aleksandra Grada i gospodarki Waldemara Pawlaka, którzy na GPW uczestniczą w uroczystościach związanych z debiutem, ani górnicza orkiestra. Debiut JSW okazał się gorszy od oczekiwań. Wzrost do 140,5 zł oznaczał to, że jeżeli ktoś zapisał się na maksymalny pakiet 75 akcji po 136 zł to zarobił po odprowadzeniu 19 proc. podatku 273,4 zł. Dla porównania wzrost na debiucie akcji BGŻ o 4,2 proc. był uważany za porażkę.

Porażka okazała się jeszcze większa. Na końcu sesji cena akcji spadła do 136 zł, czyli ceny emisyjnej.

Co dalej?

Choć JSW słabo zaczęła, to inwestorzy nie powinni się załamywać.
- Debiut jest poniżej oczekiwań. Ale w perspektywie 2-3 tygodni jest szansa na większe zyski - powiedział Przemysław Kwiecień z domu maklerskiego XTB.

Eksperci podkreślają jednak, że akcje JSW mogą przynieść sporo nerwów swoim posiadaczom, gdyż będą bardzo wrażliwe na sytuację w gospodarce i rynku surowców, które są dla gospodarki paliwem.

- JSW to nie jest taka spółka typu kup i zapomnij na 10 lat. Ona w czasie dobrej koniunktury rośnie dużo szybciej, niż indeksy, natomiast w czasie spadkowej koniunktury, gdy przyjdzie bessa, gdy pogorszy się sytuacja w gospodarce, jej akcje mogą spadać dużo szybciej, niż indeksy - dodaje Rafał Lerski, analityk Expandera.

Dobra mina do złej gry

Obecni na uroczystościach związanych z debiutem wysocy urzędnicy nie tracili jednak optymizmu

- Środowy debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej pokazuje, jak silną mamy gospodarkę oraz jak GPW liczy się w świecie i jest niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział minister skarbu Aleksander Grad.

Podkreślił, że wzrost akcji JSW o ponad trzy proc. świadczy o tym, że spółka ma ogromny potencjał i siłę wzrostu.
- Debiut udowodnił, że spółka może przynosić zyski i być dobrze zarządzana - powiedział. Grad dodał też, że został obalony mit, że JSW nie cieszy się zainteresowaniem wśród instytucji finansowych.
- Jest to branża (górnictwo) perspektywiczna i dobrze rozumiana przez inwestorów finansowych - stwierdził.

Wiara w wielkość

To bardzo dobry dzień dla inwestorów, bo inwestycja w akcje takiej spółki, która produkuje to, co jest potrzebne dla przemysłu, dla gospodarki daje pewne, trwałe perspektywy na wzrost inwestycji

pawlak o jsw

Ministrowi Gradowi wtórował szef resortu gospodarki Waldemar Pawlak.
- Notowana będzie na giełdzie największa spółka produkująca koks w Europie. To, co jest też ważne dla warszawskiej Giełdy, to wzbogacenie oferty o dużą przemysłową firmę - powiedział.
- To bardzo dobry dzień dla inwestorów, bo inwestycja w akcje takiej spółki, która produkuje to, co jest potrzebne dla przemysłu, dla gospodarki daje pewne, trwałe perspektywy na wzrost inwestycji – dodał wicepremier.

Z kolei prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski powiedział że wejście Jastrzębskiej Spółki Węglowej do WIG20 jest możliwe jeszcze w tym roku.
- Osobiście liczę na to, że stanie się to w tym roku - powiedział.

Trochę liczb

W ofercie publicznej zaoferowano 39.496.196 akcji JSW, stanowiących 33,1 proc. jej kapitału. Inwestorom indywidualnym zaoferowane zostały 10.118.563 akcje, osobom uprawnionym 499.904 akcje, a inwestorom instytucjonalnym 28.877.729 sprzedawanych akcji. Wartość oferty wyniosła więc 5,37 mld zł. Zapisy na akcje JSW złożyło łącznie ponad 168 tys. inwestorów indywidualnych, w tym blisko 7 tys. osób uprawnionych.

Po upublicznieniu JSW udział Skarbu Państwa pozostanie na poziomie 50,1 proc., a w wolnym obrocie znajdować się będzie 33,1 proc. akcji spółki. Resort skarbu liczy, że niebawem akcje JSW wejdą w skład indeksu WIG 20.

JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Spółka produkuje także węgiel energetyczny.

Zysk netto JSW w I kw. tego roku wzrósł o 315 proc., do ponad 619 mln zł, EBITDA wzrosła o 142 proc., do ok. 990 mln zł, w przychody wzrosły o 53 proc., do 2267,2 mln zł.

W 2010 roku JSW miała 1,5 mld zł zysku netto wobec 669 mln zł straty rok wcześniej.

mkg/fac//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane