• rozwiń

Debiut Giełdy dał zarobić

Debiut Giełdy dał zarobić
Foto: TVN24 Foto: Debiut Giełdy dał zarobić

Akcje Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych debiutowały we wtorek na jej własnym parkiecie ceną 50,7 zł, czyli o 17,9 proc. wyższą od 43 zł po jakiej kupowali je w ofercie publicznej drobni inwestorzy. A po debiucie akcje dalej zyskują, a premier mówi, iż ma nadzieję, że Warszawa będzie środkowoeuropejskim centrum finansowym.

Handel akcjami giełdy rozpoczął się o 9.15 czyli kwadrans po rozpoczęciu sesji, żeby rozładować tłok zleceń. Postanowiono tak, bo oferta akcji GPW cieszyła się ogromnym powodzeniem. Inwestorzy indywidualni dostali jedną z czterech zamówionych akcji, instytucjonalni zapisali się na 25 razy więcej papierów niż było im oferowane. Tuż po debiucie ceny akcji giełdy dalej rosną, a przebicie przekracza 20 proc.

- Ponad 20 lat temu niewiele osób w Polsce wierzyło, że giełda powstanie. Wśród tych, co wierzyły, że powstanie wolny rynek, wśród tych osób niewiele wiedziało, o co chodzi z ta giełdą. Ja należałem do tej grupy - powiedział na uroczystości debiutu Giełdy premier Donald Tusk.

- Giełda stała się symbolem wolności, nie wyzysku. Dziś giełda, w dniu jej prywatyzacji, jest nadal symbolem wolnych decyzji ludzi, ale także symbolem polskiej dumy i gospodarki, która przez te 20 lat zrobiła wiele kroków naprzód - dodał.

Wartość oferty publicznej warszawskiego parkietu to 1,2 mld zł. Ministerstwo Skarbu przewiduje, że dzięki prywatyzacji, GPW wzmocni swoją pozycję środkowoeuropejskiego centrum rynków kapitałowych. - Trzeźwo oceniamy możliwości polskich instytucji, polskiego rynku, i trzeźwo i ambitnie oceniamy przyszłość GPW jako ważnego rynku centralnej Europy - powiedział premier. GPW to 25 spółka debiutująca w tym roku i 394 notowana w Warszawie.

Zachować kontrolę

Oferta GPW dotyczy 26 mln 786 tys. 530 walorów. Inwestorzy instytucjonalni objęli 18 mln 750 tys. 571 akcji, a indywidualni - 8 mln 35 tys. 959 akcji. Z informacji resortu skarbu wynika, że 30 proc. oferty trafiło do inwestorów detalicznych, 30 proc. do instytucji polskich, a 40 proc. do zagranicznych.

Inwestorzy indywidualni złożyli ponad 323 tys. zapisów na łączną liczbę ok. 30,9 mln walorów. Popyt na akcje GPW wśród inwestorów instytucjonalnych był ponad 25-krotnie wyższy niż liczba oferowanych im akcji. W budowaniu księgi popytu wzięły udział najważniejsze instytucje finansowe z blisko 30 krajów z pięciu kontynentów - m.in. polskie fundusze emerytalne i inwestycyjne oraz wiodące światowe fundusze inwestycyjne.

Cena emisyjna akcji GPW dla inwestorów instytucjonalnych wynosiła 46 zł, a dla indywidualnych - 43 zł. Kurs odniesienia w pierwszym dniu notowań akcji GPW wynosił 43 zł.

Skarb Państwa chce zachować kontrolę strategiczną w spółce. Oferta dotyczy ok. 64 proc. akcji Giełdy; w rękach SP pozostanie 35 proc. walorów.

- Wiele miesięcy temu podjęliśmy bardzo ważną decyzję. Giełda warszawska pozostanie nadal giełdą warszawską - powiedział premier.

- Byliśmy konsekwentni od trzech lat; mówiliśmy, że prywatyzacja ma wzmocnić nasze rynki kapitałowe, giełdę i że procesy prywatyzacyjne będziemy prowadzili poprzez giełdę i tak się stało. Wszystkie ostatnie w ciągu trzech lat debiuty giełdowe, rekordowe w skali w Europy, miały służyć temu, by nasza giełda rosła w siłę (...). Nigdy w swojej historii giełda nie była tak silna jak dzisiaj - mówił minister skarbu Aleksander Grad.

100 tys. nowych inwestorów

Dzięki ofercie publicznej giełdy biura maklerskie pozyskały 98,4 tys. nowych klientów - pisze "Rzeczpospolita". Tyle rachunków inwestycyjnych przybyło w październiku, kiedy trwały zapisy na akcje GPW. W sumie brokerzy prowadzą już blisko 1,5 mln rachunków. Tylko w tym roku statystyki wzrosły o 364 tys. Oprócz oferty GPW, spora w tym zasługa prywatyzacji PZU, dzięki której biura pozyskali niemal 140 tys. nowych inwestorów.

kj//gak sm ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane