• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Davos znów bez prezydenta i premiera

Davos znów bez prezydenta i premiera
Foto: TVN24 Foto: Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się prawie od 40 lat

Na Światowym Forum Ekonomicznym, które rokrocznie odbywa się w szwajcarskim Davos, po raz kolejny zabraknie polskiego prezydenta i premiera. Szczyt rusza w środę 23 stycznia. Jednym z głównych jego punktów będzie wystąpienie amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice.

To już drugi rok, kiedy ani głowa państwa, ani szef rządu nie pojawią się w alpejskim kurorcie. W ubiegłym roku ówczesny premier Jarosław Kaczyński tłumaczył, że nie pojedzie do Szwajcarii, ponieważ organizatorzy "nie byli w stanie zorganizować tej wizyty". Rzeczniczka obecnego rządu, Agnieszka Liszka, powiedziała, że Donald Tusk bardzo chciałby pojechać do Davos, ale nie pozwala mu na to napięty terminarz. Sam premier potwierdził te słowa na wtorkowej konferencji prasowej. - Przejąłem władzę w takim momencie, że nie mogę teraz niestety pozwolić sobie na czterodniową wizytę w Davos - tłumaczył Donald Tusk. - Na pewno pojadę w przyszłym roku, jeśli zostanę zaproszony - dodał. Kancelaria Prezydenta nie komentuje nieobecności Lecha Kaczyńskiego w Davos.

Na pewno pojadę w przyszłym roku

tusku Davos

Co roku do Davos jeździł Aleksander Kwaśniewski. W 2006 był tam też poprzednik Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku premiera, Kazimierz Marcinkiewicz.

W ubiegłym roku politycy Platformy Obywatelskiej byli oburzeni tym, że na szczycie nie pojawią się najwyżsi przedstawiciele naszego kraju. - Skorzystają na tym inne państwa - tłumaczyli.

Szansa na nieformalne kontakty?
W Davos rokrocznie odbywa się szczyt, na którym przedstawiciele świata biznesu, politycy oraz intelektualiści spotykają się, aby dyskutować o problemach światowej gospodarki. Jak podkreślają eksperci, Forum w Davos daje szansę by w nieformalny sposób porozmawiać z przywódcami państw i szefami największych firm na świecie o wielu ważnych sprawach. - Jest to miejsce, w którym można spotkać wiele osób, nawiązać kontakty. Potem mogą one zaowocować rozmaitymi interesami - twierdzi Igor Chalupec,

Jest to miejsce, w którym można spotkać wiele osób, nawiązać kontakty. Potem mogą one zaowocować rozmaitymi interesami

chalup o davos

były prezes PKN Orlen.

Międzynarodowa śmietanka
Właśnie dlatego tak ważne jest, aby do Davos pojechać. W ubiegłorocznym Forum wzięli udział m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, szefowie rządów Szwecji, Węgier i Ukrainy, wicepremier Rosji, komisarze UE, przywódcy z Azji, krajów arabskich i Ameryki Południowej.

Analitycy podkreślają, że na szczególną uwagę na tegorocznym szczycie zasługuje wystąpienie sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezzy Rice. Duże zainteresowanie towarzyszy też zapowiedzianemu nieformalnemu szczytowi energetycznemu.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane