• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Davos dla ubogich

Światowe forum ekonomiczne w Davos - zazwyczaj pełne blichtru i przepychu - w tym roku odbędzie się w cieniu światowego kryzysu. Nie ma co liczyć na wystawne bankiety pełne szampana i kawioru, wydawane od lat przez amerykańskie banki. Wszyscy oszczędzają.

W Davos zjawi się ponad 40 szefów państw i rządów oraz 36 ministrów finansów i prezesów banków centralnych – niemal dwukrotnie więcej niż przed rokiem - wylicza "Rzeczpospolita". Ale większa liczba gości, nie oznacza większych bankietów.

Szwajcarskie pismo „Sonntangszeitung” zwraca uwagę na oszczędności ze strony organizatorów przyjęć. Wydatki na nie będą o ok. 30 proc. mniejsze niż przed rokiem. Kawior i homary zastąpi szynka i sery, a szampana Dom Pérignon – białe wino.

- Kiedyś klienci przychodzili i prosili: zorganizujcie nam przyjęcie, a o rachunek będziemy martwić się póżniej. Teraz przychodzą i mówią: mamy taką sumę, co możecie nam zaproponować? - mówi w rozmowie z TVN CNBC Biznes Jens G. Sheer, szef restauracji Bistro Gentiana w Davos.

Specjaliści oceniają, że kryzys może mieć korzystny wpływ na merytoryczną stronę forum w Davos. Obrady skupią się bardziej na konkretach i na współpracy międzynarodowej, aby jej zarysy można było przedstawić w kwietniu w Londynie na szczycie G20.

Światowe Forum Gospodarcze organizowane jest w Davos co roku od 1971 r.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane