• rozwiń
  • WIG20 2302.09 -0.20%
  • WIG30 2636.60 -0.33%
  • WIG 59748.74 -0.38%
  • sWIG80 11868.09 -0.09%
  • mWIG40 3999.83 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:47

Dostosuj

Temat: Forum Ekonomiczne w Davos

Davos 2014: nierówności społeczne odbiją się na gospodarce

Davos 2014: nierówności społeczne odbiją się na gospodarce
Foto: TVN24.pl Foto: Szczyt w Davos

Raport przygotowany przed spotkaniem przywódców politycznych i przedsiębiorców w Davos ostrzega przed ryzykiem, jakie niosą pogłębiające się nierówności społeczne, mimo oznak ożywienia globalnej gospodarki. Światowe Forum Ekonomiczne zaprezentowało doroczny raport - "Globalne zagrożenia 2014" - przygotowany przez 700 światowych ekspertów.

Dokument głosi, że nierówności społeczne odzwierciedlające się w dochodach oraz brak pracy dla młodych ludzi to czynniki, które prawdopodobnie w największym stopniu "odbiją się na globalnej gospodarce w nadchodzącej dekadzie".

"Stracone pokolenie" ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie na początku XXI wieku, może doprowadzić do wybuchu społecznych niepokojów, ponieważ czeka je bardzo zła sytuacja na rynku pracy - napisali autorzy raportu.

Trudny rynek pracy

Eksperci formułują te ostrzeżenia w okresie, w którym świat wydaje się mieć najtrudniejsze lata kryzysu za sobą - pisze AP. Według opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu Banku Światowego kryzys wręcz dobiegł końca, a globalna gospodarka "wyszła już z zakrętu".

Jednak w wielu krajach stan finansów publicznych pozostaje na tyle zły, że przez kilka następnych lat należy tam oczekiwać cięć budżetowych, co nie będzie sprzyjało tworzeniu miejsc pracy.

Skutkiem kryzysu finansowego w krajach rozwiniętych będzie to, że na rynku będzie jeszcze mniej pracy dla młodych ludzi - powiedział szef zespołu zajmującego się oceną ryzyka w firmie reasekuracyjnej Swiss Re, David Cole.

Tymczasem już teraz w tych krajach Unii Europejskiej, które najbardziej ucierpiały podczas kryzysu, bezrobocie wśród ludzi młodych sięga niemal 60 proc. - przypomina AP.

Inne poważne ryzyka ekonomiczne, o których wspomina raport, to "ekstremalne wydarzenia związane z pogodą", cyberataki oraz znaczące uszczuplenie rezerw świeżej wody.

W tym roku Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się pomiędzy 22, a 25 stycznia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane