• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Temat: Bitcoin

Dania chroni obywateli, a Unia ostrzega przed bitcoinem

Dania chroni obywateli, a Unia ostrzega przed bitcoinem
Foto: Shutterstock Foto: Kolejne kraje podejmują decyzje sprawie uregulowania statusu wirtualnej waluty

Duńczycy chcą zmienić prawo, aby chronić obywateli przed zagrożeniami związanymi z wirtualną walutą bitcoin. Natomiast rząd Norwegii uznał, że cyfrowa waluta to nieprawdziwe pieniądze.

- Najbardziej prawdopodobnym rezultatem będzie zmiana obowiązujących przepisów finansowych na takie, które uregulują kwestię waluty bitcoin – mówi Michael Landberg, główny radca prawny w Urzędzie Nadzoru Finansowego w Danii. Obecnie w tym kraju nie ma przepisów zakazujących stosowania cyfrowych pieniędzy.

Unia Europejska ostrzega

Kolejne kraje zajmują oficjalne stanowisko w sprawie wirtualnej waluty, która nie jest kontrolowana przez ich rząd lub bank centralny. Władze Norwegii uznały ostatnio, że bitcoin nie jest prawnie uznawanym środkiem płatniczym. Aktywa w tej walucie będą jednak obłożone podatkiem od zysków kapitałowych.

Europejski Nadzór Bankowy wydał ostrzeżenie na temat ryzyka, które wiąże się z korzystaniem z wirtualnej waluty. Zdarzało się bowiem, że pieniądze znikały z kont klientów po atakach hakerów.

- Znane są przypadki osób, które straciły znaczne ilości wirtualnej waluty i mają małą szansę, aby je odzyskać. Korzystając z cyfrowych pieniędzy w transakcjach handlowych konsumenci nie są chronieni żadnymi przepisami prawnymi Unii Europejskiej mówiącymi o refundacji - podał w komunikacje ENB.

Wcześniej podobne ostrzeżenia wydały już między innymi władze Chin i Francji.

Czym jest bitcoin?

To wirtualna waluta, która nie istnieje w formie fizycznej. Może być używania do przelewów internetowych i w handlu. Bitcoin nie jest emitowany przez żaden bank centralny lub organ władzy.

Cyfrowy pieniądz pozwala na dokonywanie zakupów w innych krajach, wykupowania abonamentów lub usług w sieci oraz realizowanie transakcji finansowych. W środę jeden bitcoin wart był około 500 dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane