• rozwiń

Daimler nie rezygnuje z Kamaza

Daimler nie rezygnuje z Kamaza
Foto: sxc.hu Foto: Kamaz jednak dla Dimlera?

Amerykańskie koncerny samochodowe padają jak muchy i wołają o pomoc z kieszeni podatników, a tymczasem planowana inwestycja Daimlera w wiodącego na rosyjskim rynku samochodów ciężarowych Kamaza prawdopodobnie dojdzie do skutku jeszcze w tym roku.

Jeszcze pod koniec listopada wydawało się, ze Daimler zrezygnował z zamiaru przejęcia udziałów rosyjskiego koncernu. Ryzyko związane z miliardową inwestycją w branżę mocno uzależnioną od koniunktury wydawało się zbyt duże w obliczu grożącej recesji.

Jednak według "International Herald Tribune" do transakcji dojdzie i to jeszcze w tym roku.

Okazuje się, że niemiecki koncern, nie chcąc sięgać do kieszeni zbyt głęboko, jest zainteresowany przejęciem mniejszego pakietu akcji Kamaza. W tej chwili nie znane są jednak żadne dane finansowe.

Pierwotnie Daimler chciał za jednym zamachem wejść na największy rynek samochodów ciężarowych w Europie. W lipcu Daimler porozumiał się wstępnie z Troika Dialog co do kupna 42 procent akcji. Według Kamaza, cena miała wynieść ponad dwa miliardy dolarów (około 1,3 mld euro)

Biznes się kręci, ale nie rozkręca

W 2007 r. Kamaz sprzedał na rynku krajowym 53 tys. ciężarówek osiągając obrót wysokości 3,8 mld euro. Jednak koncern jak najszybciej musi przejść restrukturyzację, ponieważ paleta modeli nie spełnia międzynarodowych wymagań. I do tego poszukuje partnera.

Daimler bierze także pod uwagę budowę własnego zakładu produkcyjnego w Rosji - w przypadku niepowodzenia projektu przejęcia, koncern zamierza samodzielnie montować samochody ciężarowe w Rosji. W tym przypadku chodzi także o uniknięcie płacenia ceł importowych wysokości nawet 30 proc.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane