• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Daimler AG wychodzi z kłopotów. Odzyskuje pozycję w klasie premium

Daimler AG wychodzi z kłopotów. Odzyskuje pozycję w klasie premium
Foto: media.daimler.com Foto: Gwiazda mercedesa odzyskuje blask

Rok 2013 był dobrym rokiem dla spółki Daimler AG - informuje "Deutsche Welle". Sprzedaż samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów ze znakiem srebrnej gwiazdy wzrosła o 7 proc. Z kolei obroty zwiększyły się o 3 proc. i osiągnęły rekordowy poziom 118 mld euro. Zysk netto Daimlera wyniósł 8,7 mld euro - to najlepszy wynik w historii.

- Jest lepiej, ale jeszcze nie dość dobrze - w ten sposób wyniki za ubiegły rok podsumował prezes spółki Dieter Zetsche. Zapewnił też o woli kontynuowania reform.

Krytyka i zmiany

Szef Daimlera był ostatnio mocno krytykowany za odchodzenie od tradycyjnych wartości firmy. Jak przypomina "Deutsche Welle", sprawiło to, że w klasie premium Mercedes musiał ustąpić miejsca konkurencji z Audi i BMW na czele.

Kierownictwo firmy zareagowało jednak na tę krytykę, radykalnie odświeżając paletę modeli. Na czoło wysunęła się ponownie jakość i nowe technologie. Dokonano też cięć w polityce finansowej firmy.

Inwestorzy dobrze zareagowali na decyzję sprzedaży udziałów Daimlera w koncernie Airbus Group, dawniej EADS. Analitycy z zadowoleniem przyjęli decyzję o zainwestowaniu większości uzyskanych w ten sposób pieniędzy w opracowanie nowych modeli, nawiązujących do najlepszych tradycji firmy.

W sumie w 2013 roku Daimler zaprezentował na rynki siedem nowych modeli oraz uruchomił sprzedaż online. Jak przekazał prezes Zetsche, z tej formy kupna nowego pojazdu skorzystało już 90 tys. osób. Daimler spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży w tym roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane