• rozwiń

Czytniki e-booków zyskają kolory

Czytniki e-booków zyskają kolory
Foto: E Ink Corp. Foto: Czytniki e-książek przestaną być czarno-białe

Dotąd trzeba było wybierać: albo obraz ostry jak na papierze - ale tylko w odcieniach szarości, albo kolorowy - za to mniej wyraźny. Świat dzielił się więc na zwolenników czytników e-książek w rodzaju Kindle, i na fanów kuszących kolorami iPadów i ich naśladowców. Teraz oba światy mają szansę na zbliżenie.

Firma E Ink Corp., producent czarno-białych wyświetlaczy używanych właśnie we flagowym czytniku internetowej księgarni Amazon, poinformowała, że rozpoczyna sprzedaż kolorowych ekranów. Nowa technologia, nazwana E Ink Triton, umożliwia wyświetlenie 16 stopni szarości i tysięcy kolorów (firma nie podaje dokładniejszej liczby).

Wyświetlacz ma umożliwiać zmiany obrazu o 1/5 szybsze od swych czarno-białych poprzedników. Mimo to raczej nie będzie nadawał się do wyświetlania filmów wideo, czy gier znanych z iPadów. E Ink wskazuje jako jego zastosowanie "informacje wizualne", w rodzaju kolorowych wykresów, diagramów, map, fotografii - i reklam. Obraz ma wyglądać niemal jak na prawdziwym papierze. Jako zalety wskazuje też wyjątkowo niskie zużycie energii.

Pierwszym czytnikiem z ekranem w nowej technologii ma być urządzenie chińskiej firmy Hanvon. Jego wyświetlacz ma mieć przekątną 9,7 cala, a urządzenie ma łaczyć się z internetem poprzez bezprzewodową sieć wi-fi i sieć komórkową 3G. Spodziewana cena na rynku chińskim ma stanowić równowartość 440 dolarów. Hanvon, który jest obecny z innymi urządzeniami na rynku amerykańskim, stwierdza, że może sprzedawać tam i najnowszy czytnik.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane