• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Czyszczenie amerykańskich banków za półtora miesiąca

- Program partnerstwa publiczno-prywatnego, który pozwoli bankom pozbyć się “toksycznych” aktywów, ruszy za sześć tygodni - zapowiedział w środę Timothy Geithner, szef Departamentu Skarbu.

Rząd ma zasilić program kwotą 100 mld dol. Resztę dołożą prywatne instytucje. Geithner oczekuje, że łączna pula środków, jakie zostaną zgromadzone na kupno „toksycznych” aktywów, sięgnie jednego bln dol.
- Ta aktywa zanieczyszczają system bankowy Stanów Zjednoczonych i ograniczają zdolność instytucji finansowych do prowadzenia akcji kredytowej - tłumaczył Geithner.

Departament Skarbu otrzymał ponad 100 zgłoszeń od menedżerów chętnych do zarządzania programem. Zostaną one rozpatrzone w ciąg najbliższych tygodni.

Jak to będzie działać?

Program najprawdopodobniej będzie funkcjonował w następujący sposób. Prywatni menedżerowie funduszy zrzeszeni w instytucji, którą można nazwać "złym bankiem", kupią toksyczne aktywa, czyli papiery o wątpliwej wartości po odpowiednio niskiej cenie. Ich przejęcie zmniejszy ich podaż na rynku i tym samym da impuls do wzrostu ich cen, która powinna odpowiadać ich realnej wartości. Część może być wyższa niż ta, po której kupi ją "zły bank", a część niższa.

Ewentualne straty na poszczególnych instrumentach, o ile się pojawią, zostaną w ciągu następnych lat pokryte z pieniędzy budżetowych.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane