• rozwiń
  • WIG20 2159.44 +0.22%
  • WIG30 2445.82 +0.24%
  • WIG 56921.95 +0.25%
  • sWIG80 11463.98 +0.11%
  • mWIG40 3638.55 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:35

Dostosuj

Czyje głowy polecą w PKO BP?

Czyje głowy polecą w PKO BP?
Foto: TVN24 Foto: Trzęsienie ziemi we władzach PKO BP

Walne zgromadzenie PKO BP wymieniło w poniedziałek ponad połowę składu rady nadzorczej. Nieoficjalnie mówi się, że wkrótce stanowisko może też stracić prezes banku Jerzy Pruski.

– Widocznie minister skarbu Aleksander Grad ma inną wizję dotyczącą rady – skomentowała odwołana Urszula Pałaszek. Oprócz niej z zasiadania w radzie wykluczono Jerzego Osiatyńskiego, profesora PAN, oraz Romana Sobieckiego z PSL. Z funkcji wiceprzewodniczącego sam zrezygnował prawnik Eligiusz Krześniak, jednak i w jego przypadku był przygotowany wniosek o odwołanie.

Przewodnicząca RN Marzena Piszczek wykluczyła, jakoby następnym krokiem była zmiana zarządu banku, którym kieruje Jerzy Pruski. – Nie łączyłabym zmian w radzie z jakimikolwiek zmianami w zarządzie – stwierdziła Piszczek. – Myślę, że jeszcze za wcześnie na ocenę pracy prezesa Jerzego Pruskiego.

Konflikt z Gradem

Innego zdania są wysocy urzędnicy z banku. – Minister skarbu przygotowuje się do odwołania prezesa, tajemnicą poliszynela jest ich konflikt – wyjaśnia "Rzeczpospolitej" jeden z nich.

W okresie prezesury Jerzego Pruskiego bank przegonił Pekao SA pod względem wielkości sumy bilansowej i odzyskał tytuł lidera bankowego rynku. Na koniec 2007 roku aktywa Pekao wynosiły ponad 124 mld zł, PKO BP – ponad 108 mld zł. Na koniec ubiegłego roku aktywa PKO BP sięgnęły już jednak 134,7 mld zł, a Pekao 132 mld zł.

W skład rady weszli: Błażej Lepczyński z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Jacek Gdański z Ministerstwa Finansów, Cezary Banasiński, były prezes UOKiK, oraz Jerzy Stachowicz.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane