• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja - Unia Europejska

Czy zimą zabraknie gazu? Europę czekają stress testy

Czy zimą zabraknie gazu? Europę czekają stress testy
Foto: TVN24 Foto: Europejski sektor gazowy chce przeprowadzić stress testy do końca roku

Wraz z krajami UE i europejskim sektorem gazowym chcemy przeprowadzić stress testy w nadchodzących miesiącach, by spojrzeć na ryzyko zakłócenia dostaw energii nadchodzącej zimy - zapowiedział komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

W środę Komisja Europejska zaproponowała strategię wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE w kontekście wydarzeń na Ukrainie i ryzyka zakłóceń w dostawach rosyjskiego gazu przesyłanego do UE tranzytem przez terytorium Ukrainy.

- Wraz z krajami członkowskimi i europejskim sektorem gazowym chcemy przeprowadzić stress testy w nadchodzących miesiącach, by spojrzeć na (ryzyko) zakłócenia dostaw energii nadchodzącej zimy - powiedział na konferencji prasowej Oettinger.

Ile gazu jest w Europie?

- Chcemy sprawdzić zapasy gazu, jakie mamy w tej chwili, włącznie z tymi na Ukrainie (…), chcemy spojrzeć na zwrotny przepływ gazu m.in. ze Słowacji na Ukrainę. Chcemy upewnić się, że terminale LNG mogą być rozwinięte w najbliższych miesiącach i latach i uczynić je w pełni operacyjnymi - wymienił proponowane przez KE działania komisarz.

Zapowiedział też kontynuowanie unijnej strategii dywersyfikacji dostaw energii. Jak zauważył, Norwegia może w relatywnie krótkim czasie zwiększyć swoje dostawy o 10 mld m sześc., a dostawy gazu do UE w ramach tzw. południowego korytarza dostaw powinny być możliwe w ciągu najpóźniej 5 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane