• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czy wojna w Gruzji wpłynie na ceny ropy?

Czy wojna w Gruzji wpłynie na ceny ropy?
Foto: sxc.hu Foto: Spadają ceny ropy

Przedłużający się konflikt na Kaukazie może mieć wpływ na ceny ropy - przewidują analitycy rynku. Gruzja jest jednym z kluczowych krajów w transporcie ropy. Jak poinformowała agencja Reuters, Rosjanie próbowali zniszczyć największy rurociąg biegnący przez Gruzję, którym transportowana jest ropa z Azerbejdżanu do Europy.

Cena ropy naftowej zniżkowała w piątek o 5% i spadła w czasie sesji poniżej poziomu 115 dolarów za baryłkę. Czy konflikt na Kaukazie może zagrozić temu trendowi i wpłynąć na ceny ropy naftowej?

Spekulanci dopną swego?

-Wojna na Kaukazie będzie wykorzystana przez spekulantów w celu podniesienia ceny ropy - uważa Tomasz Chmal ekspert ds. energetycznych z Instytutu Sobieskiego. - Spodziewam się, że teraz ukażą się w prasie i telewizji wypowiedzi, że mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją na światowych rynkach - mówi Chmal.

Według eksperta, może dojść do sytuacji, że firmy zaczną skupować więcej paliwa, co może doprowadzić do wzrostu jego cen. - Jednak nie widzę racjonalnych przesłanek, by cena ropy rosła. Z pewnością będą tacy, którzy podejmą próbę spekulacji. Pytanie, na ile im się uda - mówi Tomasz Chmal.

Mogą być zwyżki, ale krótko

- Na razie ceny ropy nie zareagowały na konflikt na Kaukazie - mówi Szymon Araszkiewicz ekspert paliwowy, e-petrol.pl. Według analityka, jeśli działania wojenne w rejonie Gruzji będą się przedłużać, może to wywoływać przejściowe zwyżki cen ropy naftowej. - Natomiast wygląda na to, że będzie to czynnik raczej krótkoterminowy - podsumowuje Araszkiewicz.

Ceny ropy spadają

Podobnego zdania jest Andrzej Szczęśniak - ekspert rynku paliwowego. Według niego, od 11 lipca ceny ropy "jak spadały, tak spadają dalej". - Nie sądzę, by ten trend się odwrócił. Trudno powiedzieć, ile czasu musiałby potrwać [konflikt], żeby ta sytuacja jakoś szczególnie odbiła się na światowych cenach ropy - mówi Szczęśniak.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTACJI W GRUZJI

KOLEJNE SPADKI CEN ROPY

tk/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane