• rozwiń
  • WIG20 2340.56 +0.82%
  • WIG30 2679.36 +0.87%
  • WIG 60875.24 +1.13%
  • sWIG80 11915.19 +0.41%
  • mWIG40 4043.51 +0.68%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:08

Dostosuj

Czy w lutym zabraknie gazu?

Czy w lutym zabraknie gazu?
Foto: sxc.hu Foto: PGNiG mówi na razie o zagrożeniu dostaw dla przmysłu

Jeśli Polska nie podpisze kontraktu z Rosją na dodatkowe dostawy gazu, a zakłady chemiczne zwiększą w lutym produkcję, to ograniczenia dostaw gazu dla przemysłu są nieuniknione - uważa prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Michał Szubski. Zapewnia jednak, że ograniczenia nie dotkną użytkowników kuchenek i piecyków.

- Moim zdaniem - jako przedstawiciela branży - w listopadzie, by zabezpieczyć dostawy dla szpitali, sektora komunalnego i innych instytucji publicznych, powinien zostać ogłoszony 10 stopień zasilania (dla przemysłu - red.) - powiedział w piątek PAP prezes PGNiG Michał Szubski.

Szef PGNiG poinformował, że w przypadku braku długoterminowego kontraktu z Rosjanami, PGNiG będzie starać się o kontrakt krótkoterminowy. - Jeśli jednak żaden kontrakt nie będzie podpisany, a przemysł chemiczny w lutym zwiększy produkcję w związku z rozpoczęciem sezonu rolniczego, to ograniczenia dostaw dla przemysłu będą nieuniknione - dodał.

PGNiG: koniecznie musimy kupić więcej gazu

Szubski uważa, że aby uniknąć konieczności takich ograniczeń, kontrakt - krótko lub długo terminowy - na dodatkowe dostawy gazu, powinien być podpisany już w październiku.

Dodał, że w ramach krótkoterminowego kontraktu na dodatkowy miliard m. sześc. gazu, który się właśnie zakończył, Polska nie wykorzystała jeszcze ok. 200 mln m sześc. PGNiG tymczasem nie był w stanie zatłoczyć całej zakontraktowanej ilości gazu, gdyż polskie magazyny są już zapełnione. - Staramy się o przedłużenie tego kontraktu do października, listopada, żeby móc jeszcze odebrać 200 mln m. sześc. gazu - powiedział.

Całkowita pojemność polskich magazynów wynosi 1 mld 66 mln m. sześć gazu. Nasz kraj zużywa rocznie ok. 14 mld m. sześc. gazu. W ubiegłym roku było to 13,9 mld m. sześc.; w bieżącym roku zużycie zaplanowano na ok. 15 mld m sześc. Jedną trzecią krajowego zapotrzebowania na gaz pokrywamy z wydobycia krajowego.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane