• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czy stocznie pójdą na dno?

Czy stocznie pójdą na dno?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: prof. Dariusz Rosati widzi przyszłość stoczni w ciemnych barwach

Po południu do Brukseli trafią plany restrukturyzacji polskich stoczni. Resort skarbu spodziewa się, że Komisja Europejska podejmie decyzję w sprawie programów ich restrukturyzacji w ciągu kilku tygodni.

Jeśli Bruksela nie zaakceptuje planów restrukturyzacyjnych, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a to może oznaczać ich bankructwo.

- Uważam, że musimy mieć odpowiedź w październiku, bo nie możemy w takiej niepewności funkcjonować - powiedział w piątek w Radiu PIN minister skarbu, Aleksander Grad

Grad wierzy

- Cały czas pracują eksperci po stronie inwestorów i po naszej stronie, i konsultujemy to z Komisją Europejską - powiedział minister. Wyjaśnił, że są "bardzo ważne zmiany", dotyczące m.in. wysokości wkładu własnego oraz opisania, jak ten wkład będzie się rozkładał w poszczególnych latach. - Te programy pokazują, że stocznie będą miały trwałą rentowność, co jest kluczowe dla oceny Komisji Europejskiej - podkreślił Grad.

Co z pomocą publiczną?

Komisja Europejska dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni. Jeśli Komisja Europejska ich nie zaakceptuje, stocznie będą musiały zwrócić pomoc publiczną, a to oznaczałoby ich bankructwo.

- Nie jestem w tej sprawie optymistą. Stocznie to pasmo zaniechań i złych decyzji podejmowanych w ciągu ostatnich pięciu lat. Już dawno należało zabrać się za prywatyzacje i restrukturyzacje, a nie w ostatniej chwili - powiedział w piątek w TVN CNBC Biznes, prof. Dariusz Rosati, eurodeputowany.

Inwestorzy przyjdą...,ale później

Zdaniem Dariusza Rosatiego, szanse na pomoc publiczną z Unii Europejskiej są niewielkie. Dlaczego zatem wpompowano w stocznie ponad 2 mld zl zaledwie dwa dni temu? - Żeby przyciągnąć inwestorów, a oni faktycznie się pojawią, ale za chwilę. Przejmą tereny postoczniowe i np. zaczną produkować elementy konstrukcji stalowych, ale z całą pewnością nie będzie to restrukturyzacja uporządkowana - powiedział Rosati

Dowiedz się, na czym polega problem polskich stoczni

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane