• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Czy przełamią kryzys?

Czy przełamią kryzys?
Foto: EPA Foto: W szczycie uczestniczą m.in. Barack Obama i Angela Merkel

Międzynarodowa kontrola nad wielkimi bankami, trudniejszy transfer pieniądzy do tzw. rajów podatkowych oraz koniec pomocy dla bankrutujących państw - m.in. takie założenia przyświecają szczytowi G20, który rozpoczął się w Londynie. Przywódcy 20 państw spotykali się, by ustalić wspólny plan wyjścia z kryzysu.

W szczycie uczestniczą m.in. prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew oraz przywódcy innych czołowych (m.in. Niemcy, Wielka Brytania) i wschodzących gospodarek świata (m.in. Chile, RPA, Czechy). Po serii sesji plenarnych, które ruszą o godz. 10.50, odbędzie się końcowa konferencja prasowa i briefingi delegacji narodowych (od godz. 17.30).

Tymczasem przeciwnicy szczytu G20 planują kolejne demonstracje przed centrum konferencyjnym ExCel i giełdą londyńską.

Liczą na porozumienie z Obamą

Pierwszy szczyt G20, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku, nie wskazał żadnych konkretnych wyjść z ogólnoświatowego kryzysu. Zabrakło porozumienia USA i państw europejskich. Obecny na szczycie prezydent George W. Bush, broniąc liberalnych zasad gospodarczych, zdecydowanie odrzucał modyfikację amerykańskiego systemu. A tego właśnie domagały się Unia Europejska i inne państwa, upatrując w obecnym systemie gospodarczym USA przyczynę krachu, który zapoczątkował kryzys.

Teraz uczestnicy szczytu liczą na porozumienie z nowym prezydentem USA Barackiem Obamą. Czy Amerykanie ustąpią? Wiele na to wskazuje, bo wiedzą już, że by opanować sytuację nie mogą działać w pojedynkę. - Mamy obowiązek skoordynowania naszych działań i skoncentrowania się na kwestiach wspólnych, a nie na drugorzędnych rozbieżnościach - mówił w środę Obama, po spotkaniu z gospodarzem szczytu, premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem.

Ale nic za darmo. W zamian za te ustępstwa, USA zyskają poparcie Unii Europejskiej dla dolara, wbrew dążeniom Rosji i Chin, które chciały, by jego miejsce zajęła nowa waluta rezerwowa świata.

mon//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane