• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Czy poczęstunek i alkohol można wliczyć w koszty firmy?

Czy kolacje biznesowe można wliczyć w koszty? Odtwórz: Czy kolacje biznesowe można wliczyć w koszty?
Foto: TVN24 BiŚ Foto: Kolacje biznesowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu | Video: Czy kolacje biznesowe można wliczyć w koszty?

Wydatki na alkohole czy kolacje można wliczyć w koszty prowadzenia firmy - stwierdziło Ministerstwo Finansów. Warunek jest tylko jeden: muszą realizować cel biznesowy.

Zgodnie z interpretacją ogólną Ministerstwa Finansów: drobne poczęstunki, napoje, alkohole czy posiłki są kosztem uzyskania przychodu. Można zatem wliczyć je w koszty, a dzięki temu zmniejszyć podstawę do opodatkowania. Co więcej, wydatki na obiad czy kolacje można wpisać w koszty niezależnie od tego, gdzie miały one miejsce. Czyli także poza siedzibą firmy. Trzeba jednak pamiętać, by każdy wydatek był udokumentowany fakturą.

Obiad w weekend służy firmie?

Taka szeroka interpretacja resortu finansów może zwiększyć ryzyko występowania nadużyć ze strony przedsiębiorców. Ci, chcąc obniżyć podstawę opodatkowania, mogą bowiem wpisywać w koszty nawet posiłki np. zjedzone z rodziną w sobotę czy niedzielę. Dlatego urzędy skarbowe mają prawo sprawdzić, czy np. weekendowe obiady i lunche realizowały cel biznesowy.

- Gdy przedsiębiorca ma posiłek związany z jego działalnością gospodarczą w weekend, to powinien to odnotować na odwrocie faktury - radzi Paweł Blajer z TVN24 Biznes i Świat. - Wtedy najlepiej napisać, że kontrahent mógł się z nami spotkać tylko wtedy, bo akurat był w mieście, gdzie mamy firmę - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane