• rozwiń

Czy Orlen działa w zmowie cenowej?

Czy Orlen działa w zmowie cenowej?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Konrad Gruner z UOKiK

Największy polski sprzedawca paliw pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK wszczęła postępowanie antymonopolowe przeciwko PKN Orlen i jej dystrybutorom pod zarzutem wspólnego ustalania cen.

Chodzi o zapisy przyznające PKN Orlen prawo do ustalania detalicznych cen sprzedaży paliw stosowanych przez jego kontrahentów. Konkretne zarzuty dotyczą płockiego koncernu oraz dwóch firm prowadzących dla Orlenu franczyzowe stacje paliw w Krasnymstawie i Lechowie.

Jeżeli podejrzenia co do zmowy cenowej się potwierdzą, na PKN Orlen może zostać nałożona kara w wysokości 10 procent ubiegłorocznych przychodów - czyli prawie 6,5 mld zł.

"To tylko ceny rekomendowane"

"Umowy zawarte z tymi przedsiębiorstwami zawierają zapis, iż cenę detaliczną sprzedaży ustala franczyzobiorca" - broni się PKN Orlen w swym oficjalnym stanowisku.

Nie narzucamy niezależnym przedsiębiorcom cen. Mamy prawo rekomendować ceny, ale ich nie narzucamy - podkreśla Beata Karpińska, rzecznik PKN Orlen.

Nie pierwszy raz pod kontrolą UOKiK

To nie jedyne postępowanie prowadzone przez Urząd przeciwko PKN Orlen. W grudniu 2006 roku prezes Urzędu nałożył na spółkę karę w wysokości 14 mln zł za nadużycie pozycji dominującej na rynku.

Postępowanie antymonopolowe może trwać do pięciu miesięcy. PKN Orlen ma 14 dni na ustosunkowanie się do zarzutów UOKiK.

mma/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane