• rozwiń

Czy nowy prezes zmieni Agorę?

Czy nowy prezes zmieni Agorę?
Foto: TVN24.pl Foto: Marek Sowa zastąpi Wandę Rapaczyńską

Dziś spółka Agora - wydawca między innymi "Gazety Wyborczej" - zmienia głównodowodzącego. Odchodząca, pierwsza i do tej pory jedyna prezes zarządu Wanda Rapaczyńska złożyła rezygnacje 20 sierpnia.

Na dziś zaplanowano nadzwyczajnie walne zgromadzenie akcjonariuszy Agory. Na posiedzeniu zostanie wybrany nowy prezes. Zgodnie z oczekiwaniami Wandę Rapaczyńską ma zastąpić dotychczasowy wiceprezes operatora telewizji kablowej UPC, Marek Sowa.

Jest on jedynym kandydatem zgłoszonym przez holding Agora. Proces rekrutacji nowego prezesa trwał kilkanaście miesięcy, przeprowadzono kilkadziesiąt wywiadów i spotkań. Wanda Rapaczyńska jako prezes kierowała holdingiem Agora od początku jego istnienia.

Zastąpienie Axela Springera w akcjonariacie Polsatu i internetowe przejęcia - to ambitny plan analityków dla nowego szefa Agory, Marka Sowy.

- Prezes ma szansę wykazać się w obszarach, w których spółka dotąd nie odgrywała większej roli. Już dziś firma podejmuje próby wykorzystania kanałów elektronicznych do przekazywania formatów wideo. Z takim zapleczem ludzkim, intelektualnym i finansowym spółka ma duże szanse, by produkować atrakcyjną zawartość, która mogłaby być prezentowana przez telefony komórkowe, internet czy kanały tematyczne — mówi Piotr Her, analityk Raiffeisen Centrobanku.

- Spółka powinna przyspieszyć proces przejęć w szybko rosnącym obszarze internetu - dodaje Grzegorz Lityński, analityk KBC Securities.

Obaj specjaliści dobrze oceniają też ewentualną współpracę Agory i Polsatu. Takie spekulacje pojawiły się na rynku, gdy zdecydowano o dołączeniu do „GW” płyt DVD z serialem Polsatu „Ekipa”. Widzą też Agorę w roli mniejszościowego akcjonariusza stacji Zygmunta Solorza zamiast Axela Springera.

Krzysztof Kaczmarczyk, analityk DB Securities, bardziej sceptycznie ocenia zmiany w zarządzie spółki.

- Nie rozumiem entuzjazmu towarzyszącego ruchom kadrowym w zarządzie spółki. Karty w Agorze nadal rozdawać będzie główny akcjonariusz, więc wielkich zmian w strategii nie należy oczekiwać. Marek Sowa był do tej pory bardziej lobbystą niż menedżerem. W tej ostatniej roli niczego wielkiego nie zwojował - uważa analityk DB Securities.

Jego zdaniem wątpliwa jest także szersza współpraca ze stacją telewizyjną Zygmunta Solorza i rewolucja w internecie. Polsat nie miałby większych korzyści z tej współpracy, a co do sieci, to aby szybko tu rosnąć, trzeba przejęć, a jak na razie nikt poważny nie jest na sprzedaż.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane