• rozwiń

Czy nadejdzie fala bankructw?

Czy nadejdzie fala bankructw?
Foto: TVN24.pl Foto: Wciąż spada liczba upadłości polskich firm (źródło: Coface Polska)

Na rynku firm jeszcze jest bezpiecznie ale już bez hurraoptymizmu. Wprawdzie od sześciu lat liczba upadłości spada, lecz tempo spadku wyraźnie wyhamowało - czytamy w najnowszym raporcie Coface Polska. - Na ciężkie czasy powinny się przygotować budowlańcy i hurtownicy - ostrzegają analitycy.

Jak wynika z najnowszego raportu Coface Polska, do którego dotarł tvn24.pl, w pierwszych trzech kwartałach 2008 roku zanotowano 313 upadłości. To o 10,5 proc. mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Jak tłumaczą analitycy, nadal utrzymuje się trend spadkowy, obserwowany w Polsce od 2003 roku, jednak tempo spadku z roku na rok zmniejsza się.

- Najbardziej zagrożone upadłościami nadal pozostają branże: budowlana i handel hurtowy - informują autorzy raportu.

Optymizm zmienia się w niepokój

Statystyki są wprawdzie optymistyczne - pokazują, że w Polsce wciąż upada coraz mniej firm. Dynamika tego korzystnego trendu jest jednak coraz mniejsza i budzi niepokój.

- Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw nie jest jednak aż tak dobra. Należy zwrócić uwagę, że tego typu statystyki reagują ze sporym opoźnieniem na to, co dzieje się obecnie w gospodarce - komentuje dyrektor Działu Oceny Ryzyka w Coface Marcin Siwa.

- To, co obserwujemy obecnie, to znaczące pogorszenie sytuacji finansowej firm w wielu branżach, osłabienie koniunktury oraz pojawianie się coraz bardziej wyraźnych opoźnień w regulowaniu przez przedsiębiorstwa swoich zobowiązań płatniczych - dodaje Siwa.

Deweloper dobry okres ma za sobą

Jak tłumaczą autorzy raportu, sytuacja w Polsce jest daleka od dramatycznej, a polska gospodarka obecnie wciąż się rozwija.

Największe zagrożenia czyhają na branżę budowlaną i sprzedaż hurtową. Budowlanka cieszyła się w ostatnich latach świetną koniunkturą, sprzyjającą rozwojowi firm.

- Ten okres mamy jednak już za sobą. W związku ze spadkiem popytu zaczynają spadać ceny, coraz trudniej jest utrzymać satysfakcjonujące marże, a firmy budowlane mają coraz większe trudności z dostępem do kredytu - wyjaśnia Marcin Siwa.

Najwięcej bankrutów w Warszawie i okolicach

Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej firm bankrutuje w województwie mazowieckim. Na drugim i trzecim miejscu uplasował się Górny i Dolny Śląsk.

- Na terenach województw lubuskiego, opolskiego i podlaskiego tradycyjnie zbankrutowało najmniej przedsiębiorstw - informują autorzy raportu.

Grupa Coface działa na rzecz wspomagania wymiany handlowej pomiędzy firmami z całego świata.

Zajmuje się ubezpieczeniami należności, faktoringiem, informacją gospodarczą, ogłasza ratingi oraz pomaga zarządzać należnościami. Zatrudnia 7 tys. pracowników w 100 krajach.

eq ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane