• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czy Mundial rozsadzi budżet RPA?

Czy Mundial rozsadzi budżet RPA?
Foto: EPA Foto: Koszty organizacji wielkiej imprezy piłkarskiej w ubogim kraju nie kończą się na wydatkach na budowę stadionów

Oprócz promocji kraju za granicą i żniw dla branży turystycznej, mistrzostwa świata w piłce nożnej mogą mieć mniej pożądane konsekwencje. Przez kraj przetacza się fala żądań płacowych, a związkowcy w razie ich niespełnienia grożą strajkiem generalnym sektora publicznego. A z kolei ich spełnienie może rozsadzić budżet państwa i napędzić wysoką inflację - obawiają się analitycy

Na podwyżki sięgające 11-proc. przystała już państwowa firma transportowa. To ponad dwa razy powyżej stopy inflacji. Trwający 18 dni strajk transportowców sparaliżował południowoafrykański eksport.

W kolejce do kilkunastoprocentowych podwyżek ustawiły się załoga energetycznego monopolisty Eskom oraz wodociągów, związki nauczycieli i pielęgniarek.

Zdaniem południowoafrykańskiego banku centralnego, spełnienie tych żądań stanowiłoby zagrożenie dla inflacji. Obecnie wzrost cen w gospodarce sięga 4,8 proc. Związki zawodowe zaprzeczają, jakoby żądania podwyżek były związane z Mundialem, a presję na odstąpienie od nich nazwały "szantażem".

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane