• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Czy gazety znikną z kiosków?

Czy gazety znikną z kiosków?
Foto: sxc.hu Foto: Sprzedaż gazet spadła w ciągu roku o około 10 proc.

Dwaj najwięksi dystrybutorzy prasy w Polsce - Ruch i Kolporter - idą na wojnę z wydawcami. Powód? Chcą wyższych marż, bo twierdzą, że do interesu musza dokładać. Sieci sprzedaży się kurczą, a koszty rosną - pisze "Puls Biznesu".

Wysokość opłat za kolportaż jest obecnie naliczana od cen tytułów prasowych. Kiedy spadają ceny prasy - a tak dzieje się na rynku od wielu miesięcy - spada wysokość marży, choć koszty dostarczenia tytułów do kiosków pozostają te same - pisze "Rzeczpospolita". To – zdaniem dystrybutorów – obniża rentowność kolporterskiego biznesu.

W ciągu 10 lat bardzo istotne w kolporterskim biznesie koszty paliwa się podwoiły, koszty wynajmu powierzchni magazynowych skoczyły o 80 proc., a średni obrót punktu sprzedaży wzrósł zaledwie o 16 proc. - skarżą się dystrybutorzy.

Ujawnijcie, jak liczycie marże

Wydawcy prasy mówią natomiast, że kolporterzy naliczają marże w nieprzejrzysty sposób.

– Mamy nieprzejrzysty sposób naliczania marż kolporterskich. Nie wiadomo, dlaczego jedni wydawcy mają dotować innych, których publikacje mają niskie ceny. Rozmawiajmy o tym, żeby dojść do sytuacji, w której mamy cennik marż, od którego wyliczane są rabaty zależne od wartości sprzedaży danych pism. Obecnie tytuły o podobnym czytelnictwie i sprzedaży mają zupełnie inne marże – mówi Piotr Niemczycki, prezes Agory.

Kolporterzy obiecują, że ujawnią sposób naliczania marż, ale tylko wtedy, gdy wszyscy wydawcy o to wystąpią. Kolporterzy renegocjują więc warunki współpracy, czego skutkiem są m.in. pierwsze wypowiedziane wypowiedziane umowy między Ruchem a Marquard Media i „Polityką” Spółdzielnią Pracy.

Polski rynek prasy jest dziś wart ok. 1,7 mld euro.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane