• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czy Fed spowoduje kolejny kryzys?

Czy Fed spowoduje kolejny kryzys?
Foto: wikipedia.org Foto: Spekulanci pożyczaja pieniądze w USA i inwestują je w Azji

Polityka utrzymywania stóp w pobliżu zera zwiększa siłę spekulacyjnego kapitału, co może doprowadzić do kolejnego kryzysu - powiedział Donald Tsang, szef władz wykonawczych Hongkongu.

- Ameryka robi dokładnie to, co robiła Japonia – powiedział Tsang przypominając, że polityka „zerowej” stopy procentowej, realizowana przez Bank Japonii, doprowadziła do azjatyckiego kryzysu finansowego pod koniec lat 90. oraz zapaści amerykańskiego rynku nieruchomości. Oficjalne stopy w USA wynoszą obecnie 0-0,25 proc.

- Obecnie mamy carry trade na dolarze – powiedział Tsang podczas szczytu APEC w Singapurze. – I tam, gdzie idą te pieniądze, będą problemy. To Azja. Znów powtórzy się wzrost cen aktywów, nie tylko w Korei, na Tajwanie, w Singapurze i Hongkongu, do poziomów, które są nieadekwatne wobec fundamentów gospodarczych – dodał.

Carry trade nazywa się mechanizm polegający na pożyczaniu pieniędzy w tych krajach, gdzie są niskie stopy procentowe i inwestowaniu ich tam, gdzie oczekiwane są wysokie zyski. W latach 90. inwestorzy na całym świecie pożyczali niskooprocentowanego jena.

Swoistym przykładem carry trade w Polsce było - przed kryzysem - zaciąganie kredytów we frankach szwajcarskich, niżej oprocentowanych od kredytów w złotych, i inwestowanie tych pieniędzy na rynku nieruchomości, akcji bądź w fundusze inwestycyjne.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane