• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Czy fala bankructw zaleje świat?

Czy fala bankructw zaleje świat?
Foto: sxc.hu Foto: Hiszpania była przez wiele lat motorem napędzającym rozwój Unii i strefy euro

Czy fala bankructw zaczyna rozlewać się już po świecie? Po obniżeniu przez Fitch Ratings oceny zdolności do spłaty zobowiązań Grecji do BBB+ z A-, czyli najniższego poziomu wśród wszystkich krajów strefy euro, agencja Standard & Poor's obniżyła w środę perspektywę zmiany ratingu dla Hiszpanii z neutralnej do negatywnej. Drugi taki przypadek w ciągu dwóch dni zatrząsł rynkami.

Standard & Poor's napisała w uzasadnieniu, że Hiszpanię może czekać znaczny spadek PKB. W styczniu ta sama agencja obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Hiszpanii z najwyższego poziomu AAA do AA+. Agencje dawały też w tym tygodniu sygnały o możliwości obniżki ratingu Portugalii.

Po południu w środę hiszpański indeks IBEX-35 osunął się o 2,3 proc. Jednak komunikat S&P spowodował trzęsienie na wszystkich europejskich rynkach. Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu spadł o 0,37 proc., frankfurcki DAX na osunął się o 0,72 proc., a francuski CAC40 spadł o 0,74 proc. Szczególnie jednak na rynkach wschodzących.

Spokój na Wall Street uratował złotego

W USA inwestorzy wykazali opanowanie i po początkowych spadkach i sporych wahaniach notowania indeksu wyszły na plus w czasie zamknięcia większości rynków w Europie. Jednak warszawska giełda znacznie gorzej odebrał informacje na temat Hiszpanii i WIG20 spadł o 2,3 proc.

Zachwiał się również złoty, który od lipca porusza się w trendzie bocznym, ale w piątek po dobrych danych o bezrobociu w USA przebił linię oporu i juz wydawało się, że zmierza ku stabilnemu umocnieniu. W ciągu dnia polska waluta straciła 5 groszy i osłabła do 4,17 za euro, a od piątku straciła już 14 groszy. Inwestorzy wyprzedawali także inne waluty naszego regionu.

Zdaniem analityków na notowania złotego duży wpływ ma negatywny globalny sentyment wywołany obawami o zadłużenie Dubaju i Grecji. Jeśli negatywny sentyment będzie się utrzymywał również w czwartek, złoty może testować poziom 4,18 za euro,. jeśli jednak osłabnie - złoty powinien się umacniać.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane