• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Donald Tusk

Czy czeka nas obniżka podatków? Tusk dla TVN24 Biznes i Świat: ryzykowne, ale możliwe

Tusk: Zależność energetyczna ogranicza Europę politycznie Odtwórz: Tusk: Zależność energetyczna ogranicza Europę politycznie
Tusk: Zależność energetyczna ogranicza Europę politycznie "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

- Decyzja o obniżce podatków od 2016 roku jest ryzykowna, ale możliwa - mówił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat premier Donald Tusk. Zdaniem szefa rządu jeśli gospodarka trwale przyspieszy, wówczas powrót stawki VAT do 22 proc. powinien być jedną z pierwszych decyzji rządu.

W rozmowie z TVN24 Biznes i Świat premier Donald Tusk stwierdził, że "przestrzeni na radykalne obniżanie podatków w Polsce za bardzo nie ma". - Ale oczywiście obniżenie stawki podatku VAT, to jest nasze zobowiązanie, bo zakładaliśmy nawet, że wcześniej uda się wrócić do tej stawki, od której odeszliśmy parę lat temu - mówił Donald Tusk.

Ryzykowna teza?

- Jeśli bierzemy pod uwagę ostatnie dane z polskiej gospodarki, na przykład ostatnią produkcję przemysłową i PKB to mamy powody do nadziei, że polska gospodarka na prawdę zaczyna się kręcić i to powinna być wtedy jedna z naszych pierwszych decyzji. Ponieważ my kończymy naszą kadencję w 2015 roku, więc jeśli to miałaby być nasza decyzja to najlepiej byłoby to zrobić w 2015. Teza ryzykowna, ale możliwa - podsumował szef rządu.

Będzie lepiej

W pierwszym kwartale tego roku gospodarka polski urosła o 3,3 proc.. - Tempo wzrostu PKB w drugim kwartale będzie wyższe niż w pierwszym - twierdzi Donald Tusk i dodaje, że wiele zależy od czynników zewnętrznych. - Jeśli nie będzie zdarzeń negatywnych, które uderzą w polską gospodarkę, na przykład jakieś embarga czy gwałtowne załamanie Ukrainy, czy rosyjskiej gospodarki to wydaje mi się, że w drugim kwartale osiągniemy jeszcze wyższe tempo wzrostu. Niewiele, ale wyższe - tłumaczył Tusk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane