• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Czterech chce ciągnąć zapałki

Czterech chce ciągnąć zapałki
Foto: sxc.hu Foto: Kto kupi zapałki z Czechowic?

Czterech inwestorów odpowiedziało na zaproszenie resortu skarbu do negocjacji w sprawie kupna Fabryki Zapałek "Czechowice". Ministerstwo wystawiło na sprzedaż akcje spółki stanowiące 85 proc. kapitału zakładowego.

Oferty wstępne złożyły firmy: Euromatch w Bystrzycy Kłodzkiej, PCC SE w Duisburgu, Satis w Płocku oraz osoba fizyczna - Edward Kowalewski z Otwocka.

Resort skarbu zaprosił na początku marca inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Fabryki Zapałek "Czechowice" w Czechowicach-Dziedzicach. MSP ma 100 proc. akcji firmy. Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do 15 proc. walorów przedsiębiorstwa.

Negocjacje mają dotyczyć ceny sprzedawanych akcji oraz programu rozwoju spółki, w tym zobowiązania: inwestycyjne, w zakresie ochrony środowiska i pracowników oraz do podwyższenia kapitału zakładowego.

Kolejne podejście

To kolejna próba prywatyzacji Fabryki Zapałek. Resort skarbu zaprosił inwestorów do przetargu pod koniec listopada ub.r. Jednak pod koniec grudnia MSP zamknęło przetarg, bo nie wpłynęła żadna oferta. W połowie października 2010 r. na ogłoszenie o sprzedaży 85 proc. akcji spółki również nie odpowiedział żaden inwestor.

W pierwszym przetargu, ogłoszonym w kwietniu 2010 r., chęć udziału wyraziło pięć firm: m.in. Warter z Warszawy, Maksimum z Katowic i litewski Peronas. Po analizie ofert resort odstąpił w czerwcu od negocjacji. Kolejne zaproszenie do przetargu zostało ogłoszone jeszcze w czerwcu. Zainteresowanych prywatyzacją jednak nie było.

Czechowicka firma jest potentatem na polskim rynku. Rocznie wytwarza około 27 miliardów zapałek.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane