• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Czołowe banki w Polsce pod młotek?

Czołowe banki w Polsce pod młotek?
Foto: TVN24 Foto: Fortis Bank, podobnie jak Dominet, Citi Handlowy i Pekao, może być wkrótce sprzedany

Szykują się spektakularne przetasowania na polskim rynku bankowym. Dotknięci kryzysem zagraniczni udziałowcy wycofują się z Polski. Już wkrótce swoich właścicieli mogą zmienić Fortis, Dominet, Citi Handlowy i Pekao SA- pisze "Gazeta Prawna".

Choć, jak zapewnia rząd i Narodowy Bank Polski, kondycja rodzimego sektora bankowego jest stabilna, to nikt nie ma wątpliwości, że polskie banki odczują skutki kryzysu, który targa światowymi finansami. Zagraniczni inwestorzy kontrolują obecnie aż 71,4 proc. aktywów banków w Polsce.

Sprzedaż ratunkiem

Zagraniczni udziałowcy odczuwają poważne kłopoty i zmuszeni są sprzedać swój biznes nad Wisłą - pisze gazeta. Tymczasem na rynku aż huczy od spekulacji.

Potężne straty amerykańskiego Citigroup sprawiły, że coraz częściej mówi się o sprzedaży Banku Handlowego.

Wśród europejskich banków najbardziej trapiony kryzysem jest belgijsko-holenderski Fortis Bank - właścieciel Fortis Banku Polska i Dominet Banku. Aby utrzymać się na światowym rynku będzie najprawdopodobniej zmuszony sprzedać część lokalnych oddziałów, w tym polski. Z usług Fortis Polska korzysta obecnie ok. 500 tys. Polaków. Jako potencjalnego kontrahenta wymienia się hiszpański Santander.

Hiszpanie chętnie sięgnęliby także po należący do włoskiego UniCredit - bank Pekao SA. Tyle, że jak spekulują analitycy rynku, Włosi zrobią co mogą, by utrzymać Pekao, które jest jednym z najcenniejszych aktywów w tej części Europy.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane