• rozwiń
  • WIG20 2167.02 +0.51%
  • WIG30 2454.24 +0.50%
  • WIG 57100.89 +0.36%
  • sWIG80 11463.18 -0.23%
  • mWIG40 3652.37 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:31

Dostosuj

Człowiek od gazu łupkowego w Ministerstwie Środowiska odwołany

Człowiek od gazu łupkowego w Ministerstwie Środowiska odwołany
Foto: TVN24 Foto: Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, zajmował się m.in. projektem ustawy dot. wydobycia gazu łupkowego

Piotr Woźniak został odwołany ze stanowiska Głównego Geologa Kraju. Woźniak odpowiadał m.in. za prace związane z wydobywaniem gazu łupkowego w Polsce. Zastąpi go Sławomir Brodziński.

Premier Donald Tusk, na wniosek Ministra Środowiska Macieja Grabowskiego, odwołał również wiceministrów: Anetę Wilmańską i Beatę Jaczewską.  O decyzjach personalnych minister Grabowski poinformował w czwartek na antenie biznesowej TVN24.

Premier powołał Sławomira Brodzińskiego na stanowisko podsekretarza stanu. Przejmie on funkcję Głównego Geologa Kraju.

Grabowski powiedział, że Brodziński ma wieloletnie doświadczenie jeśli chodzi o geologię, był m.in. dyrektorem w Wyższym Urzędzie Górniczym. Minister zapowiedział, że wraz z nowym wiceministrem przyspieszą prace nad projektem ustawy o wydobyciu gazu z łupków.

- Zależy nam na czasie, ale również na dobrej jakości prawa. Myślę, że doświadczenie i wiedza nowego wiceministra będą bardzo przydatne - powiedział.

Minister poinformował także, że kolejne spotkania z branżą łupkową dotyczące nowych przepisów zaplanowane są na początek stycznia 2014 r. Chciałby, aby to spotkanie było bardziej konkretne. Grabowski chce poznać argumenty i obawy co do konkretnych proponowanych przepisów.

To kolejny etap zmian personalnych w resorcie po tym, gdy pod koniec listopada premier Donald Tusk odwołał ministra środowiska Marcina Korolca. Zastąpił go Grabowski. Informując o nominacji nowego ministra środowiska, premier mówił o potrzebie radykalnego przyspieszenia prac, jeśli chodzi o regulacje dotyczące m.in. gazu łupkowego. Na brak tych regulacji wielokrotnie wskazywali przedstawiciele przemysłu wydobywczego.

Brak zgody ws. łupków

W resorcie za prace nad projektem ustawy dot. wydobycia gazu łupkowego odpowiadał Woźniak. Dokument jak dotąd nie został przyjęty przez rząd, bo resort środowiska nie mógł dojść do porozumienia z resortem skarbu ws. nadzoru nad Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych.

Spółka ta ma mieć udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów proporcjonalne do udziału w kosztach, które nie będą mogły jednak przekroczyć 5 proc. wartości robót geologicznych na każdej koncesji.

Były minister Marcin Korolec chciał, aby cały obszar wydobycia gazu z łupków, w tym NOKE, znalazł się pod kontrolą resortu środowiska. Jego zdaniem w ten sposób minimalizowane byłoby ryzyko wprowadzenia niekorzystnych dla eksploatacji łupków regulacji z poziomu UE. Tymczasem MSP chciało, żeby NOKE podlegał temu resortowi.

Były szef służby cywilnej

Sławomir Brodziński (ur. 1950) ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach z tytułem doktor inżynier.

W latach 1974-1983 był nauczycielem akademickim na Wydziale Górniczym (obecnie Górnictwa i Geologii) Politechniki Śląskiej, a potem do 1990 r. adiunktem naukowo-badawczy w Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG w Gliwicach. W latach 1980-1981 uczestniczył w reformach akademickich.

Od 1991 r. związany jest z centralną administracją rządową. W Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach pełnił funkcję m.in. dyrektora Biura Szkolenia, Postępu Technicznego i Współpracy, dyrektora Gabinetu Prezesa oraz dyrektora generalnego w latach 1998-2006. Podczas pracy w WUG organizował służbę cywilną w urzędach górniczych. Pod jego kierownictwem urząd uzyskał certyfikat ISO 9001 oraz Regionalną Nagrodę Jakości.

W latach 1992-2004 był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika WUG "Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska Naturalnego w Górnictwie" oraz sekretarzem generalnym międzynarodowej organizacji World Mining Congress (1998-2004). Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji z dziedziny górnictwa. Generalny dyrektor górniczy pierwszego stopnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane