• rozwiń

Członkowie RPP wróżą nam wzrost na trójkę

Członkowie RPP wróżą nam wzrost na trójkę
Foto: sxc.hu Foto: Polska lokomotywa zwolni tylko nieznacznie?

W przyszłym roku polski PKB może wzrosnąć o około 3 proc. - prognozuje profesor Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej kolega z RPP profesor Jan Winiecki, jest nieco bardziej optymistyczny.

Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej w polskiej gospodarce nie dzieje się nic złego. Ekonomistka wskazuje na rosnącą produkcję przemysłową i budowlaną, utrzymujące się dość wysokie spożycie indywidualne. - Ale jednak oczekujemy pewnego spowolnienia. Natomiast głębokość tego spowolnienia jest nieznana. Nam się wydaje, że to, co zaplanowano w ustawie budżetowej, jest bardzo konserwatywne (2,5-proc. wzrost PKB - red.). Sądzę, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku może być wyższy, jakkolwiek różnie może się rozłożyć w różnych kwartałach - uważa Zielińska-Głębocka.

Jej zdaniem w przyszłym roku polska gospodarka wzrośnie o około 3 proc., ale "czy to będzie 3,1 proc., czy 2,9 proc., to trudno powiedzieć".

Profesor ma nadzieję, że polski eksport będzie "relatywnie wysoki". Zwraca uwagę, że obniżenie wartości euro do dolara poprawia zwłaszcza eksport niemiecki. - Eksport europejski będzie się poprawiał ze względu na konkurencyjność cenową. To może nam umożliwić większy eksport dóbr pośrednich - podkreśla.

Także profesor Jan Winiecki z RPP jest optymistą jeśli chodzi o wzrost PKB w 2012 r.. Jego zdaniem spore szanse na realizację ma "scenariusz na 3 proc. z plusem".

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane