• rozwiń

Członek zarządu Orlenu z zarzutami odwołany

Członek zarządu Orlenu z zarzutami odwołany
Foto: TVN24 Foto: Koncern "będzie współpracował z prokuraturą"

Członek zarządu PKN Orlen ds. petrochemii Marek S. i biznesmen z okolic Płocka, który miał wręczyć mu łapówkę - usłyszeli zarzuty. Warszawska Prokuratura Apelacyjna skieruje do sądu wnioski o ich aresztowanie. Wczoraj późnym wieczorem rada nadzorcza PKN Orlen poinformowała, że na nadzwyczajnym posiedzeniu zawiesiła Marka S., a następnie go odwołała.

- Zarzuty dotyczą korupcji w sektorze gospodarczym. W przypadku członka zarządu chodzi o spowodowanie znacznych skutków majątkowych a w przypadku biznesmena, wręczenie korzyści majątkowej znacznej wartości - powiedział wiceszef prokuratury apelacyjnej Waldemar Tyl. Nie chciał ujawniać szczegółów, przyznał jedynie, że chodzi o szkodę rzędu milionów zł.

Tyl poinformował również, że w tej sprawie przesłuchanych zostało ponad 20 świadków, w tym prezes PKN Orlen. Prokuratura nie wyklucza też rozszerzenia stawianych zarzutów. - Oczywiście zależeć to będzie od zebranego materiału dowodowego i informacji uzyskanych w trakcie przesłuchania świadków - dodał.

Cztery zatrzymania. Będzie więcej?

W środę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby - Marka S. oraz przedsiębiorcę z okolic Płocka i dwóch dyrektorów PKN Orlen, podległych S. Ci ostatni już w środę usłyszeli zarzuty nadużycia zaufania w spółce. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni - zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Nadzwyczajne zebranie i decyzje

W środę wieczorem obradowała zaś rada nadzorcza PKN Orlen, która zawiesiła Marka S. w czynnościach członka zarządu spółki na czas nieokreślony. PKN Orlen podał w komunikacie, że decyzję o zawieszeniu Marka S. jako członka zarządu rada nadzorcza spółki podjęła jednogłośnie. "Jednocześnie zarząd PKN Orlen wraz z radą nadzorczą zlecili audytorowi wewnętrznemu podjęcie czynności wyjaśniających i przygotowanie raportu na najbliższe posiedzenie rady nadzorczej" - poinformował płocki koncern.

W kolejnym komunikacie poinformowała, że odwołała S. z funkcji członka zarządu ds. petrochemii i jednocześnie podjęła uchwałę o czasowym delegowaniu do zarządu Piotra Wielowieyskiego.

Poza Wielowieyskim, delegowanym do zarządu PKN Orlen, w radzie nadzorczej spółki zasiadają obecnie: przewodniczący - Maciej Mataczyński, Grzegorz Borowiec, Leszek Pawłowicz, Angelina Sarota, Marek Karabuła, Krzysztof Kołach, Janusz Zieliński i Artur Gabor.

W wydanym w środę oświadczeniu PKN Orlen podkreślił, że "jako poszkodowany w sprawie będzie współpracował z organami wymiaru sprawiedliwości w celu pełnego jej wyjaśnienia".

Członek zarządu, prezes, dyrektor

Marek S. został powołany na członka zarządu PKN Orlen w czerwcu 2008 r. Ostatnio pełnił funkcję członka zarządu ds. petrochemii. Jest absolwentem wydziału budownictwa lądowego Politechniki Poznańskiej. Ukończył studia MBA na London Business School Politechniki Warszawskiej. W latach 1994-98 zajmował stanowisko konsultanta w Arthur Andersen, następnie od 1998 do 1999 r. pełnił funkcję dyrektora ds. planowania operacyjnego w Kompanii Piwowarskiej.

W latach 1999-2002 związany był z Grupą Impexmetal, najpierw jako dyrektor operacyjny w Hucie Aluminium "Konin", następnie jako prezes Huty "Zawiercie". Od 2002 r. zajmował stanowisko general manager Grupy ArcelorMittal, równocześnie pełniąc funkcję prezesa Huty Warszawa oraz prezesa Silscrap.

adso, mkg//bgr/kdj//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane