• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Członek RPP: Obniżka stóp już w grudniu

Członek RPP: Obniżka stóp już w grudniu
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 1012WOJTYNA.avi

Andrzej Wojtyna, jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej sądzi, że na grudniowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe. To już kolejny sygnał, że tradycja niezmieniania poziomu stóp przy końcu roku tym razem może zostać złamana.

- Sądzę, że RPP przychyli się i wniosek będzie przyjęty - powiedział Wojtyna w środę TVN CNBC Biznes.

Jak jednak podkreślił, sam opowiada się za "obniżką wyważoną". - Sytuacja jest w Polsce inna niż na świecie, jest ryzyko kursowe. Nie możemy dopuścić do deprecjacji złotego. Znacząca obniżka daje sygnał, że sytuacja w ocenie RPP jest gorsza, niż oczekiwano - tłumaczył.

Nie pierwszy sygnał

Wcześniej możliwość obniżenia stóp juz w grudniu sygnalizowali inni członkowie RPP. - Do tej pory RPP nie zmieniała stóp w grudniu. Nie wykluczam, że ta tak zwana tradycja grudniowa nie zostanie tym razem dotrzymana - mówił niedawno prezes NBP Sławomir Skrzypek.

- Parametry makroekonomiczne nie wykluczają obniżki w grudniu. Do połowy 2011 roku stopy powinny spaść do około 2,5 proc. - podkreślał z kolei Marian Noga.

A może później?

Pojawiały się jednak także głosy, że z podwyżką należałoby poczekać do przyszłego roku. - Wolałbym żeby obniżka stóp - jeśli będzie konieczna - była dokonana w styczniu niż w grudniu - podkreślał jeszcze we wtorek inny z członków RPP - Dariusz Filar.

Z kolei Halina Wasilewska-Trenkner mówiła: - Jeżeli dokonywać zmian stóp, to bardzo powoli. Obniżki nie powinno być zaraz w grudniu. Powinniśmy poczekać do I kwartału. Najlepszy byłby marzec, ale tego nie można przesądzić, bo jeżeli dane za listopad i grudzień okażą się niekorzystne, to nie można czekać.

Rada w listopadzie - po raz pierwszy od lutego 2006 roku - zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych. Główna stopa spadła do 5,75 proc.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 22 i 23 grudnia.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane