• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Czeski sąd zwolnił za kaucją polskiego lobbystę

Czeski sąd zwolnił za kaucją polskiego lobbystę

We wtorek sąd okręgowy w Pradze zwolnił z aresztu za kaucją polskiego lobbystę Jacka Spyrę. W areszcie spędził prawie cztery miesiące, zarzucono mu działania korupcyjne, wokół przejęcia przez PKN Orlen czeskiego koncernu naftowego Unipetrol.

Sąd ustalił kaucję na dwa miliony koron czeskich (około 280 tys. złotych), a jego decyzja stanie się prawomocna, jeśli w ciągu trzech dni prokuratura nie zgłosi wobec niej sprzeciwu.

Jacek Spyra został aresztowany pod koniec maja bieżącego roku, gdy firma Agrofert zawiadomiła władze śledcze, iż zażądał od niej 10 mln koron łapówki. W zamian miał obiecywać, że doprowadzi do zrezygnowania przez polską prokuraturę z wydania europejskiego nakazu aresztowania szefa Agrofertu Andreja Babisza.

Policja zatrzymała Spyrę w trakcie spotkania, na którym przedstawiciel Agrofertu miał mu przekazać pieniądze.


Sprawa prywatyzacji Unipetrolu stała się głośna jesienią 2005 roku. Z relacji polskich i czeskich mediów wynikało, że Orlen, który kupił większościowe udziały w Unipetrolu, musiał dla wygrania przetargu prywatyzacyjnego zawrzeć niekorzystne umowy z Agrofertem. Na mocy tych umów firmie Babisza przekazano po zaniżonych cenach udziały w najbardziej rentownych spółkach koncernu. Obecnie PKN Orlen domaga się od spółki Babisza 22 mld koron (ponad trzy mld złotych) z tytułu niedotrzymania umów w sprawie prywatyzacji Unipetrolu.

O udział w prywatyzacji Unipetrolu zabiegała także spółka Seta, w której imieniu występował właśnie Jacek Spyra. Orlen zawarł jednak umowę z Agrofertem. Później czeskie media opublikowały nagrania rozmów, podczas których Spyra twierdził, że w trakcie przetargu dopuszczono się korupcji i że zamieszany był w nią ówczesny czeski premier Stanislav Gross.

Niedługo potem czeskie media podały, że Spyra jest ścigany w Czechach za oszustwa bankowe. Polski lobbysta wyjaśniał wtedy, że co prawda został oskarżony, ale oszustwa się nie dopuścił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane