• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czesi zmienili zdanie. Chcą unii energetycznej

Czesi zmienili zdanie. Chcą unii energetycznej
Foto: Havaska/wikimedia.org/ TVN24 Foto: Czechy za unią energetyczną

Rząd Czech jednomyślnie popiera polską propozycję stworzenia unii energetycznej - poinformował w piątek sekretarz stanu ds. europejskich Tomasz Prouza w oświadczeniu dla prasy.

W środę, gdy Donald Tusk przekonywał do unii energetycznej, z Pragi przyszła nieoficjalna informacja, że Czechy będą przeciwne zakupom gazu dla UE przez jeden organ. Napisał o tym Reuters, powołując się na projekt dokumentu rządowego w tej sprawie.

Czeski rząd jednak zmienił zdanie. I jak uzasadniał poparcie unii energetycznej: chce "aktywnie uczestniczyć" w przygotowaniu tego rozwiązania, mającego fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

- Dla rządu Czech jednym z podstawowych warunków wstępnych wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego jest zintegrowany rynek europejski (...) z wystarczająco połączoną infrastrukturą dla importu i dystrybucji gazu ziemnego z różnych źródeł" - wskazał Prouza, cytowany przez agencję CTK.

Czechy "za ściślejszą współpracą w sektorze energii w UE"


Agencja odnotowuje, że z materiałów czeskiego rządu opublikowanych przez radio publiczne w środę wynika, iż Czechy generalnie opowiadają się za ściślejszą współpracą w sektorze energii w UE, choć mają kilka zastrzeżeń do polskiej propozycji. Według radia rząd sprzeciwia się utworzeniu jednego organu odpowiedzialnego za zakupy ropy i gazu. Powodem jest to - jak pisze CTK - że w Czechach, w odróżnieniu od Polski, gaz jest kupowany przez firmy prywatne. Dlatego też rząd Czech chce znaleźć rozwiązanie, które obejmie także firmy prywatne. Czechy zgadzają się też, że kontrakty między Rosją a poszczególnymi krajami UE nie powinny zawierać tajnych klauzul, jak to się dzieje obecnie - podkrerśliło czeskie radio.

CTK wskazuje też, że rząd Czech popiera propozycję budowy rurociągu łączącego kraje UE. Czechy są zainteresowane głównie połączeniem z Polską i Austrią. Komisja Europejska na czerwcowym szczycie ma przedstawić jasne propozycje dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane