• rozwiń

Czesi zakochani w polskiej żywności

Czesi zakochani w polskiej żywności
Foto: sxc.hu Foto: Polska żywność podbija Czechy

- Polska żywność zdobywa rynek w Czechach - napisał w środę czeski portal informacyjny aktualne.cz. Serwis podkreśla, że wartość importu produktów spożywczych z Polski w zeszłym roku przekroczyła 5,7 mld euro.

- Symbolem strachu Europy przed tanią polską siłą roboczą był hydraulik, tymczasem Polacy dokonują o wiele większej inwazji na rynku spożywczym. Czeskie sklepy, obok niemieckich, są pierwszym celem - napisał portal. - Ze zwykłego importera żywności Polska stała się znaczącym eksporterem - dodał, powołując się na Instytut Badawczy Gospodarki Rolnej (VUZE) w Pradze.

Polskie czyli tanie

Polska - obok Niemiec i Słowacji - jest dla Czech jednym z najważniejszych partnerów handlowych. Do Czech z Polski trafia głównie mięso wołowe, produkty drobiowe, słodycze, przetwory owocowe i warzywne, a nawet piwo. Główną rolę odgrywa konkurencyjna cena. - Nie jesteśmy w stanie produkować tak tanio jak Polacy. Co więcej, przez naciski sieci handlowych jakość ich produktów stale rośnie - zauważył cytowany przez aktualne.cz przedsiębiorca zajmujący się handlem mięsem Petr Horsky.

Czescy rolnicy twierdzą, że import polskiej żywności ułatwia to, iż rolnicy w Polsce mogą liczyć na wsparcie państwa. Zwracają też uwagę na wynegocjowany w Unii Europejskiej przez polskie władze opt-out, pozwalający na wykorzystywanie przestarzałych metod produkcji i chowu. - Są o wiele tańsze niż te nowoczesne - zaznaczył szef czeskiej Izby Rolniczej Jan Veleba.

"Jakość o klasę wyżej, cena o klasę niżej"

Nie na darmo mówi się o Polsce "europejskie Chiny". Lecz jeśli to już straciło ważność, to wiele się zmieniło

czeski internauta

Opinie Czechów na temat polskiej żywności, towarzyszące artykułowi, są podzielone. Większość jednak chwali jakość polskich produktów.

- Tradycyjnie mizerna polska żywność bardzo się poprawiła i jest wielokrotnie lepszej jakości i mniej oszukana niż krajowe. Np. świetne sery, słodycze, owoce i warzywa - pisze jeden z internautów.

- Jeżdżę do Polski dwa razy w miesiącu na wielkie zakupy - zauważa inny. - Kupuję mięso, sery, wędliny, produkty mleczne, jak i również odzież, buty itd. Jakość jest o klasę wyżej niż u nas, a cena - o klasę niżej niż u nas.

- Nie na darmo mówi się o Polsce "europejskie Chiny". Lecz jeśli to już straciło ważność, to wiele się zmieniło - komentuje kolejny.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane