• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czesi mówią NIE gastarbeiterom

Czesi mówią NIE gastarbeiterom
Foto: sxc.hu Foto: Czesi mają problem z cudzoziemcami

Czeskie MSZ ogłosiło wstrzymanie wydawania wiz umożliwiających pracę w Czechach obywatelom Mołdawii, Ukrainy, Mongolii, Tajlandii i Wietnamu. Przyczyną jest kryzys gospodarczy.

"Krok ten dotyczy wiz ponad 90-dniowych, wydawanych w celu (prowadzenia) przedsiębiorstw, zatrudnienia i posiadania osobowości prawnej" - głosi oświadczenie MSZ.

Ambasady w wymienionych krajach przestaną przyjmować aplikacje wizowe na co najmniej kilka tygodni - dodało ministerstwo.

W lutym rząd Czech wprowadził plan pomocy dla zwalnianych zagranicznych pracowników, by zachęcić ich do powrotu do swych krajów. "Lidove Noviny" podały wówczas, że do marca w Czechach stracić może pracę 12 tys. cudzoziemskich pracowników.

Wietnamskie gangi

Praga zawiesiła też czasowo wydawanie wiz obywatelom Wietnamu, ale przyczyną były problemy z przestępczością zorganizowaną wśród Wietnamczyków mieszkających w Czechach.

Czechy doświadczają skutków załamania popytu na swój eksport w Niemczech i na innych rynkach Europy Zachodniej. Spadek na początku roku eksportu i produkcji przemysłowej o ponad 20 procent doprowadził do redukcji miejsc pracy wśród mało płatnych zajęć, wykonywanych zazwyczaj przez imigrantów.

W lutym bezrobocie wzrosło w Czechach do 7,4 procent. Rok wcześniej wynosiło 5,9 procent.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane