• rozwiń

Czesi mają pakiet antykryzysowy

Czesi mają pakiet antykryzysowy
Foto: sxc.hu Foto: Kryzys nie tylko w Pradze...

Niższa izba parlamentu Czech przyjęła pakiet antykryzysowy, który ma pobudzić gospodarkę naszego południowego sąsiada. Tymczasem dane statystyczne mówią o największym kryzysie gospodarczym od czasu podziału Czechosłowacji w 1993 roku.

Pakiet zakłada m.in. płacenie Czechom premii za złomowanie starych samochodów i nabywanie nowych. Podobne zasady wprowadzono już w innych krajach europejskich, w tym w Niemczech i Francji.

Zmniejszone zostaną też składki płacone przez pracodawców na ubezpieczenie pracowników, co - według rządu - pomoże uratować 70 tysięcy miejsc pracy. Wydłużony zostanie też okres płacenia zasiłków bezrobotnym.

Nastawiona na eksport czeska gospodarka poważnie odczuwa kłopoty swych partnerów handlowych, w tym znajdujących się w głębokiej recesji Niemiec.

PKB dołuje

Bezrobocie w Czechach wzrosło w kwietniu do 7,9 procent, PKB spadł w I kwartale bieżącego roku o 3,4 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podało w piątek Czeskie Biuro Statystyczne (CSU).

I kwartał tego roku był najgorszy w czeskiej gospodarce od podziału Czechosłowacji w 1993 roku. Poprzednio największy spadek zanotowano w IV kwartale 1993 roku (minus 2,1 proc.) - informuje CSU.

Czeski Bank Narodowy (CNB) przewiduje w 2009 roku spadek PKB o 2,4 procent.

/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane