• rozwiń

Czesi mają apetyt na Eneę

Czesi mają apetyt na Eneę
Foto: TVN24 Foto: Termin składania ofert na akcje Enei został przedłużony do 5 października

Firma z Czech Energeticky a Prumyslovy Holding złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad Eneą - poinformował na swoich stronach UOKiK.

Minister skarbu Aleksander Grad poinformował pod koniec września, że termin składania ofert wiążących na akcje Enei został przedłużony do 5 października. Wcześniej resort skarbu informował, że na oferty wiążące czeka do 27 września.

Ministerstwo skarbu dopuściło pod koniec sierpnia pięć podmiotów do dalszego etapu prywatyzacji poznańskiej Enei. Resort nie ujawnił jednak nazw firm, które znalazły się na tzw. krótkiej liście w sprawie kupna 51 proc. akcji spółki. Mogłoby to wpłynąć - zdaniem MSP - na ratingi tych podmiotów lub na kursy ich akcji, jeśli są one notowane na giełdzie.

Nieoficjalnie wiadomo, że wśród chętnych na zakup firmy są: GDF Suez i Kulczyk Investments, francuski EDF, hiszpańska Iberdrola, czeski Energeticky a Prumyslowy Holding (EPH) oraz słowacki Slovenske Elektrarne.

Skarb Państwa chce sprzedać inwestorowi branżowemu 51 proc. akcji Enei. Ma 60,43 proc. walorów spółki, ale 9,43 proc. stanowią akcje pracownicze. 18,67 proc. akcji ma szwedzki Vattenfall AB.

//fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane