• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Czesi kontra Gazprom. To będzie precedens?

Czesi kontra Gazprom. 
 To będzie precedens?
Foto: TVN24 Foto: Czesi chcą negocjować z Gazpromem

Największy w Czechach dystrybutor gazu ziemnego RWE Transgas chce renegocjować z rosyjskim Gazpromem ceny gazu ziemnego. Jeśli mu się to uda, może to być precedens, który zmieni cały rynek europejski.

Jak poinformowały media w Pradze, Czesi - chcąc zmienić zapisy umów długoterminowych z Rosjanami - już w grudniu zdecydowali się na arbitraż w Wiedniu. Informacja ta jednak wyszła na jaw dopiero w pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy ogłosił ją prezes RWE Transgas, Martin Hermann.

Umowy długoterminowe każą płacić czeskiemu przedsiębiorstwu za surowiec cenę wyższą od giełdowej, podczas gdy ta na światowych rynkach w ostatnich miesiącach znacząco spadła. Przez to RWE Transgas w ubiegłym roku przyniósł straty sięgające blisko 5 mld koron, (czyli ponad 800 mln zł).

Precedens?

RWE Transagas próbował porozumieć się z rosyjskim przedsiębiorstwem w 2010 roku, rozmowy jednak nie przyniosły żadnych efektów. - Brak postępów w negocjacjach z Gazpromem zmusił nas do wszczęcia postępowania arbitrażowego - oświadczył prezes Hermann.

- Mamy wyraźną dysproporcję między ceną, jaką płacimy zgodnie z importowymi kontraktami długoterminowymi, a ceną, którą jesteśmy w stanie realizować przy sprzedaży - dodał cytowany przez dziennik "Mlada fronta Dnes" członek zarządu RWE, Wolfgang Peters.

Przedstawiciele RWE są przekonani, że ewentualne zwycięstwo nad Gazpromem w wiedeńskim sądzie arbitrażowym stanowiłoby precedens, mający wpływ na cały rynek europejski. Wyrok nie zapadnie jednak wcześniej, niż w pod koniec 2012 roku. Możliwe więc - zauważa Martinn Hermann - że obie strony szybciej wypracują jakiś kompromis.

Także Polskie PGNiG ma podpisane z Gazpromem długoterminowe umowy na dostawy gazu po cenach wyższych niż na rynku spotowym.

bgr/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane