• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Czesi chcą wydobywać polski węgiel

Czesi chcą wydobywać polski węgiel
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Zdenek Bakala: Wierzę, że węgiel kamienny to paliwo przyszłości

Czeski magnat węglowy Zdenek Bakala czeka na koncesję, dzięki której będzie mógł wskrzesić zlikwidowaną kopalnię w Dębieńsku, niedaleko Rybnika.

Dlaczego Polska? - Bo jesteście energetycznym zapleczem Europy w zakresie wydobycia węgla kamiennego. Macie wielką i wspaniałą historię górnictwa oraz najlepsze zasoby naturalne w Europie. Nie bez znaczenia jest też położenie, blisko rynku czeskiego - mówił w TVN CNBC Biznes Zdenek Bakala, wiceprezes New World Resources, największego producenta węgla kamiennego w Czechach. - Osobiście bardzo wierzę w to, że węgiel kamienny to paliwo przyszłości - dodał.

Węglowe interesy

Budowa nowej kopalni w miejscu zamkniętej kopalni Dębieńsko (w marcu spółka zależna NWR, Karbonia, wystąpiła do resortu ochrony środowiska o koncesję na eksploatację złóż węgla kamiennego w Dębińsku na Śląsku) to nie jedyna węglowa inwestycja w Polsce. NWR podpisała jesienią 2007 r. umowę z Jastrzębską Spółką Węglową w sprawie eksploatacji kopalni Morcinek, zamkniętej za czasów AWS. Obie kopalnie mają ogromne zasoby węgla koksowego, jednak aby się do nich dostać potrzeba sporych środków. Eksperci szacują, że około 300 mln USD (652,7 mln zł).

Trzy parkiety

Skąd Czesi wezmą na to pieniądze? New World Resources chce zaistnieć na kilku giełdach. Na celowniku ma trzy parkiety: Londyn, Praga i Warszawa. Planowana oferta giełdowa NWR ma być skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Jej przygotowaniem zajmują się m.in. Morgan Stanley, Goldman Sachs International i JP Morgan. Kiedy spółka trafi na parkiety? - Trwają przygotowania, dlatego nie podajemy dokładnego terminu, ale na pewno nastąpi to w tym roku – mówił Joe Cook, rzecznik NWR. NWR przygotowuje prospekt emisyjny oraz emisję akcji serii A. Według Joe Cooka, do obrotu może trafić 25-33 proc. walorów spółki. - Sytuacja na giełdach ostatecznie zdecyduje o wielkości emisji – dodaje Joe Cook. Akcje serii B nie będą notowane na rynku giełdowym i pozostaną w wyłącznym posiadaniu kontrolowanej przez Zdenka Bakalę spółki RPG Industries.

mpj//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane