• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Czesi chcą fedrować w Polsce

Czeska spółka Karbonia PL złożyła wniosek o licencję na działalność górniczą w polskiej kopalni. Czesi chcą uruchomić zamkniętą kopalnię Dębieńsko 1 w Czerwionce-Leszczynach na Górnym Śląsku.

Nasz wniosek o licencję na wydobycie węgla w kopalni Dębieńsko-1 oznacza kolejny krok przybliżający nas do naszej szerszej strategii wzrostu w Europie Środkowej, a zwłaszcza poszukiwania możliwości w Polsce

wegiel

Karbonia PL to spółka zależna holdingu energetycznego New Word Resources. Zarejestrowany w Holandii holding jest głównym producentem węgla w Czechach. Chce rozszerzyć swoją działalność w Europie Środkowej i zaistnieć na polskim rynku.

Śląsk elementem strategii

- Nasz wniosek o licencję na wydobycie węgla w kopalni Dębieńsko-1 oznacza kolejny krok przybliżający nas do naszej szerszej strategii wzrostu w Europie Środkowej, a zwłaszcza poszukiwania możliwości w Polsce - powiedział prezes NRW Mike Salamon. Dodał, że celem jego spółki w Polsce i w regionie jest szukanie możliwości, które pozwolą jej rozszerzyć swoją bazę zasobów i zagwarantują długofalowe wydobycie węgla. - Ze zidentyfikowanymi zasobami przekraczającymi 100 mln ton w południowej Polsce w pobliżu istniejących obszarów działalności NWR, Dębieńsko 1 stanowi kluczową okazję dla NRW - poinformowała spółka w komunikacie.

Drugie przedsięwzięcie w Polsce

Wniosek na licencję wydobywczą w kopalni Dębieńsko 1 to drugie przedsięwzięcie czeskiego producenta węgla w Polsce. W październiku 2007 r. firma podpisała list intencyjny z Jastrzębską Spółką Węglową w sprawie współpracy w ramach zagospodarowania złóż węgla Morcinek.

W Czechach węgiel skończy się za 11 lat

Kopalnia w Dębieńsku została zamknięta w 2000 r. Kopalnia Morcinek została oficjalnie zlikwidowana w 2001 r. po tym jak w 1998 r. zakończono w niej wydobywanie węgla. NWR, której czeskie zasoby węgla skończą się w ciągu 11 lat, rozważa debiut na giełdzie w Londynie, a także wtórną ofertę na parkietach w Pradze i Warszawie. Głównym celem wejścia na giełdę jest chęć pozyskania środków na dalsze inwestycje w Polsce.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane