• rozwiń

Czescy lekarze nie odejdą

Czescy lekarze nie odejdą
Foto: sxc.hu Foto: Czescy lekarze zgodzili się zostać

Czescy lekarze zapowiedzieli wieczorem koniec protestu, w którym grozili masowymi odejściami z publicznej służby zdrowia.

Około 2/3 członków walnego zgromadzenia Lekarskiego Klubu Zawodowego - Związku Lekarzy Czeskich (LOK-SCzL) poparło podpisane w poniedziałek przez ministra zdrowia Leosza Hegera memorandum z propozycją porozumienia i wyraziło chęć wycofania złożonych na początku roku wypowiedzeń umów o pracę.

Heger w memorandum zaoferował lekarzom podwyżki o 5-8 tys. koron (ok. 800-1200 zł), a więc nieco mniej, niż oczekiwali. Potrzebne na to dwa miliardy koron uzyskał od zakładów ubezpieczeń zdrowotnych.

Zobowiązania rządu

Minister zobowiązał się też, że pensje lekarskie osiągną w 2013 roku poziom, jakiego żądali protestujący, i zapowiedział szereg zmian w publicznej służbie zdrowia.

- Lekarski Klub Zawodowy akceptuje poniedziałkową ofertę władz Republiki Czeskiej. Z rezultatów (głosowania), które ogłosiliśmy, wynika jasno, że doszło do konsensusu i że zdanie większości było właśnie takie - oświadczył przewodniczący LOK-SCzL Martin Engel. Według niego związkowcy są gotowi do natychmiastowego podpisania porozumienia z resortem zdrowia i wycofania wypowiedzeń w ciągu trzech dni po jego zawarciu.

Groziło paraliżem

Ugoda z ministerstwem zakończy kryzys, grożący paraliżem publicznej służby zdrowia w Czechach od 1 marca. Część szpitali już w tym miesiącu ograniczyła pracę, gdyż wielu składających wypowiedzenia lekarzy poszło w lutym na urlop wypoczynkowy. Od marca przewidywano też likwidację niektórych placówek.

W ramach akcji "Dziękujemy, odchodzimy" wypowiedzenia złożyło około 3800 lekarzy. Protestujący domagali się wzrostu płac do co najmniej 1,5-krotnej wartości średniej pensji krajowej, zniesienia przestarzałego systemu szkoleń podyplomowych i lepszych warunków pracy.

mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane