• rozwiń
  • WIG20 2150.48 -0.44%
  • WIG30 2433.47 -0.40%
  • WIG 56502.70 -0.69%
  • sWIG80 11447.27 +0.01%
  • mWIG40 3598.03 -0.87%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:10

Dostosuj

Czerwone kropki stanęły wśród klientów

Czerwone kropki stanęły wśród klientów
Foto: Facebook Foto: Praktyki w Carrefurze uwłaczają pracownikom

W jednym z warszawskich sklepów sieci Carrefour w sobotnie południe pojawili się ludzie przebrani za czerwone kropki. Był to protest przeciw praktykom hipermarketu w Lublinie, którego pracownicy musieli stawać na czerwonej kropce,kiedy chcieli wyjść na przerwę czy do toalety.

Warszawska akcja odbyła się z inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych "Konfederacja Pracy” i Młodych Socjalistów. Pikieta rozpoczęła się w samo południe w hipermarkecie Carrefour Wileńska przy ul. Targowej w Warszawie. Według serwisu mmwarszawa.pl wzięło w nim udział kilka osób.

Pikieta była reakcją na kontrowersyjne praktyki w sklepie Carrefour przy ul. Andersa w Lublinie. Pracownicy, by wyjść na przerwę lub do toalety musieli - jak twierdzą - stawać na czerwonej kropce umieszczonej przy dziale mięsnym.

Poniżej godności

Po doniesieniach prasowych praktykę zakończono. Dyrekcja Carrefoura zapewniła, że pracownicy sklepu zostali przeproszeni. Przedstawiciele sieci stwierdzili również, że sytuacja miała charakter incydentalny. Według nich czerwona kropka to "element nowej organizacji pracy w sklepach i ma służyć kontaktom pracownika z kierownictwem".

Sprawą zainteresowała się inspekcja pracy, która przeprowadziła kontrolę w lubelskim Carrefourze.

Kontrolerzy stwierdzili, że praktyka stosowana przez sieć była naganna, a wymóg stawania na kropce naruszał godność pracowników.

- Wprowadzenie takiego, jawnie poniżającego przepisu wymaga napiętnowania. Klienci Carrefour powinni dowiedzieć się, jak nieludzkie i upokarzające praktyki stosuje sklep, w którym robią zakupy – mówi "Dzienikowi Wschodniemu" mówił Grzegorz Ika z OPZZ.

mkg//mat,fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane