• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czekoladowe zajączki płaczą krwią dzieci

Czekoladowe zajączki płaczą krwią dzieci
Foto: sxc.hu Foto: Czekoladowy zajączek - symbol wyzysku?

Tradycyjne szwajcarskie wyroby wielkanocne - jajka i zajączki z czekolady - mogą być w rzeczywistości produktem wyzysku dzieci pracujących na afrykańskich plantacjach kakao - alarmuje szwajcarska organizacja pozarządowa Declaration de Berne.

Declaration de Berne, która działa na rzecz zrównoważonego handlu, rozpoczęła kampanię "Nie - szwajcarskim czekoladkom powstającym z pracy dzieci", rozpowszechniając obrazki przedstawiające wielkanocne zajączki płaczące krwawymi łzami.

Na plantacjach kakao w Afryce Zachodniej, która produkuje 60 proc. kakao na świecie, pracuje ponad 250 tys. dzieci - twierdzi organizacja, powołując się na badanie Programu Upraw Trwałych Międzynarodowego Instytutu Rolnictwa Tropikalnego.

Szwajcarska organizacja twierdzi m.in., że tysiące dzieci pracują "w absolutnie nieludzkich warunkach" na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które jest największym producentem kakao na świecie.

W 2001 r. szwajcarscy producenci czekolady oficjalnie zobowiązali się od 2005 r. używać wyłącznie kakao, co do którego istnieje gwarancja, że nie powstało dzięki pracy dzieci. Te obietnice nie zostały dotrzymane.

Declaration de Berne

Zapewnia też, że zebrała już 6 tys. podpisów pod petycją konsumentów o "gwarancje, by ich ulubione czekoladki były produkowane bez wykorzystywania pracy dzieci".

Chowają głowę w piasek

"W 2001 r. szwajcarscy producenci czekolady oficjalnie zobowiązali się od 2005 r. używać wyłącznie kakao, co do którego istnieje gwarancja, że nie powstało dzięki pracy dzieci. Te obietnice nie zostały dotrzymane" - twierdzi organizacja.

Informuje też, że skontaktowała się z 18 szwajcarskimi producentami czekolady - w tym Nestle i Lindt&Spruengli - ale tylko jedna firma odpowiedziała, że podjęła konkretne kroki, by zapobiec wyzyskowi dzieci. Trzy odpisały, że słyszały o problemie i zaangażowały się w projekty socjalne w Afryce Zachodniej.

Szwajcaria jest jednym z największych producentów czekolady na świecie. Szwajcarzy zjadają jej rocznie 12,5 kg na osobę.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane