• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Czekasz na autobus? Nie zapalisz

Czekasz na autobus? Nie zapalisz
Foto: sxc.hu Foto: Palenie na krakowskich przystankach już wkrótce zostanie zakazane

Kraków walczy z paleniem. Już wkrótce "dymek" będzie zakazany na przystankach komunikacji miejskiej, wyznaczonych placach zabaw dla dzieci i w trzech parkach: Krakowskim, Bednarskim i Jordana. Przepis wejdzie w życie najwcześniej w połowie lutego.

Pomysł wprowadzenia zakazu poparło 26 radnych z 43-osobowej Rady Miasta. - Nie chodzi nam o to, by łapać palaczy i nakładać na nich mandaty. Chcemy zwrócić uwagę, że są ludzie, którzy nie palą papierosów i dym tytoniowy im przeszkadza - tłumaczy jedna z inicjatorek uchwały radna Marta Patena (PO).

Dodaje, że jest to element wychowania obywatelskiego. - Powinniśmy zacząć myśleć czy to, co robię, przeszkadza i na ile przeszkadza komuś, kto obok stoi, mieszka, korzysta z tych samych miejsc i urządzeń - mówi.

Zdaniem Pateny uchwalony zakaz nie będzie martwym przepisem, a Straż Miejska nie będzie miała problemów z egzekwowaniem zakazu.

Definicja przystanku
Przygotowując uchwałę radni powołali się na ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu z 1995 r. Mowa w niej, że rada gminy może wyznaczyć strefy wolne od dymu tytoniowego.

Precyzyjnie zdefiniowany został przystanek komunikacji miejskiej. To teren pod wiatą, wydzielona wysepka lub - jeśli wiaty nie ma - 15 m od znaku przystanku w obu kierunkach. Graficznym oznaczeniem obszarów, gdzie palić nie można mają się zająć właściciele miejsc, o których mowa w uchwale.

W trzech parkach mają być wyraźnie wydzielone strefy dla palaczy, o powierzchni 50 m kw. Zostaną one wyposażone w miejsca do siedzenia i popielniczki.

Projektodawcy zrezygnowali z pierwotnego pomysłu, by zakaz palenia obowiązywał także na krakowskich Błoniach i na Plantach.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane